Арестът на кмета на Истанбул срина турската лира до историческо дъно
Екрем Имамоглу е основният политически опонент на Ердоган, който се очакваше да бъде номиниран за президент

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
В сряда турската лира падна с 12.7% до ново историческо дъно от 42 за долар. Облигациите и акциите също се сринаха, а поводът бе задържането на основния политически съперник на президента Тайип Ердоган – кметът на Истанбул Екрем Имамоглу.
Арестът му бе наречен от опозицията „опит за преврат“. Той идва след няколко агресивни месеца на съдебни репресии срещу опозиционни фигури, които бяха осъдени като политизиран опит за заглушаване на инакомислието.
Задържането идва и на фона на очакванията до дни Имамоглу да бъде обявен за кандидат за президент на основната опозиция.
След достигането на историческото дъно по-рано днес, лирата все пак възстанови част от загубите.
Спадът е най-големият от юли 2023 г., както и едно от най-големите абсолютни движения на лирата в рамките на деня в историята.
Пазарът е все по-загрижен за политическите разследвания и арести в Турция“, каза Тата Госе, FX анализатор в Commerzbank, добавяйки, че курс на лирата от 40 за долар би бил твърде инфлационен, за да се понесе от централната банка.
„Турската лира е най-силно позиционираният carry-trade в пространството на развиващите се пазари в момента по наше мнение и рязко движение може потенциално да доведе до по-нататъшни изходящи потоци“, каза Франтишек Таборски, стратег по фиксиран доход в ING.
Според него местните банки все пак ще осигуряват известна валутна подкрепа.
Международните държавни облигации на Турция също бяха подложени на натиск, като най-силен спад претърпяха тези с по-дългосрочни матуритети. Матуритетът от 2045 г. се понижи с 1.4 цента и се предлагаше на цена от 85.286 цента, което е най-ниското му ниво от средата на февруари.
Монетарна политика
Финансовият министър Мехмет Шимшек заяви, че с екипа му правят всичко необходимо, за да осигурят здравословно функциониране на пазарите, без да дава повече подробности.
Банкери изчислиха, че Турската централна банка е продала минимум 5 млрд. долара във валута след срива на лирата, а според някои може би вече е достигнала 10 млрд. долара за деня.
Анализаторите и инвеститорите бяха загрижени и за ефекта върху паричната политика. Опасенията са, че резкият спад на лирата може да забави или спре цикъла на намаляване на лихвените проценти, тъй като централната банка от месеци осигурява реално поскъпване на валутата.
През декември централната банка започна цикъл на облекчаване на лихвите за първи път след 18-месечно затягане, което преобърна годините на неортодоксална икономическа политика и лесни пари, подкрепяни от Ердоган, в резултат на които икономиката се оцвети в червено, а инфлацията надхвърли 70%. Ердоган подкрепи стъпките на централната банка за по-ортодоксална политика.
При този валутен шок те трябва да запазят лихвите на сегашното им ниво“, смята един от банкерите.