БАН ще получи 2 млн. лв. за археология по газовата връзка с Гърция
Стойността на договора е по-ниска от прогнозираната, която беше 3 млн. лв.

Националният археологически институт с музей при БАН ще проверява трасето на междусистемната газова връзка Гърция-България за археологически обекти. Това става ясно от съобщение на проектната компания „Ай Си Джи Би“, която е избрала изпълнителя с решение на изпълнителните директори на дружеството.
Стойността на договора, подписан на 6 август, е 1.9 млн. лв. без ДДС и обхваща проучването и наблюдението на 58 обекта по 150-километровата дължина. Сумата е с над 1 млн. лв. по-малка от прогнозната стойност при възлагането на обществената поръчка. Срокът за изпълнение на договора е 3 месеца.
Тогава пред Economic.bg от „Ай Си Джи Би“ коментираха, че това няма да повлияе на срока за реализация на газопровода. Очаква се въвеждането му в търговска експлоатация през 2020 г.
Изпълнителят - Национален археологически институт с музей при БАН - се ангажира да изпълни археологически разкопки на предполагаеми археологически обекти, установени в процеса на проектиране и попадащи в сервитута на газопровод IGB, както и наблюдение на строителните дейности, съобразно изискванията на Закона за културното наследство.
От проектната компания съобщават, че Националният археологически институт с музей – БАН е научна организация с доказан опит в археологическите проучвания, извършвани по време на реализацията на значими инфраструктурни обекти в България. Разполага с достатъчен брой подготвени екипи от археолози, покриващи изискванията на Закона за културното наследство, и възможността да изпълнява едновременно археологически разкопки на до 10 обекта.
Припомняме, че при изготвянето на Доклада за Оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) при реализацията на газопровода трасето е било обходено на предварително археологическо проучване. Тогава са регистрирани значими археологически обекти, попадащи в обхвата на трасето, за които съществува риск да бъдат засегнати от строителните работи. При обхода на трасето са набелязани за проучване потенциални археологически обекти, сред които праисторически селища, могилни некрополи, антични селища и др.
С възлагането на археологическите проучвания ICGB прави следваща крачка по подготовката на трасето за стартиране на реалното строителството на газопровода. С реализацията на инвестиционното намерение инвеститорът ще предприеме всички необходими мерки за опазване на културното наследство на България и недопускане на каквито и да е било действия, които могат да застрашат обектите, установени по трасето на газопровода, пишат от дружеството.