Архитектурните шедьоври, които всеки трябва да види
Повечето от сградите са религиозни храмове

Строителсвото и архитектурата може да са толкова изразителни, колкото по-популярните изкуства като музиката и поезията. Но сградите са форма на изкуство, която може да видите отвътре, а и дори да живеете в това изкуство.
В чест на световното архитектурно наследство, „Бизнесинсайдър” направи галерия на някои от най-красивите шедьоври на това изкуство, които всеки човек трябва да види – отвън и отвътре.
Насладете им се в галерията:
Гьобекли тепе в Турция – известна днес като най-старата сграда в историята на човечеството. Смята се, че е построена 9500 г. преди новата ера. Археолозите не са сигурни за какво е ползвана тя, но най-вероятно е било за религиозни цели.
Модерният архитект Антони Гауди не доживява да види довършена катедралата Sagrada Familia. Отвън тя прилича на постройка от Нарния...
...а вътре е още по-сюрреалистична.
Друга красива сграда е църквата Temppeliaukio в Хелзинки – тя е под земята, в камъните, но все пак изглежда много светла.
Църквата Св. Георги в Лилабела, Етиопия, е издълбана в камъка и датира от 12-и век.
Интегрирането на сгради с околната среда е сред най-висшите цели на архитектурата. Прекрасен пример в това отношение е старата японска столица Киото и Златния павилион...
...а също и Сребърния павилион.
Голямата джамия в Джене, Мали, е най-голямата постройка в света, направена от кал. Тя може да събере до 3000 поклонници.
Центърът „Жорж Помпиду” в Париж е постмодернистичен шедьовър.
Друга религиозна сграда, където могат да се съберат множество поклонници, е символът на Истанбул – Синята джамия, построена в началото на 17-и век.
За интериора са използвани над 20 000 ръчно изработени плочки.
Златният храм в Амристар, Индия, е центърът на сикхската вяра.
Trinity College в Дъблин е университетски скъпоценен камък.
Но най-впечатляващото тук е библиотеката, която неслучайно носи името Дългата стая.
Императорския дворец, познат и като Забранения град в Пекин, е най-висшата форма на китайската архитектура.
Той е център и седалище на управлението на Китай от 1420 до 1912 г.
Днес в Пекин може да се видят и редица примери за най-съвременна и модернистична архитектура, като Кулата на CCTV, наричана от местните „Панталоните”.
Хонконгският политехнически университет е последното творение на прочутата Заха Хадид.
Кацнал сред върховете на Перуанските Анди, Мачу Пикчу е най-добрият пример за архитектурата на инките, запазен до днес. Според археолозите, комплексът е строен около 1450 г.
Операта в Сидни е емблема не само на града, но и на Австралия. Тя е проектирана от датския архитект Йорн Утзон и отваря врати през 1973 г.