„Атоменергоремонт“ изненадващо отказа да участва в разширяването на „Чирен“
„Главболгарстрой“ ще изпълнява целия проект, който е от значение за енергийната сигурност на България

Близо три месеца след като започна реална работа по разширението на капацитета на единственото газохранилище в България, „Булгартрансгаз“ все още не беше подписала всички договори за изпълнението на проекта, с което рискуваше да го забави. За завършването на всички дейности са предвидени две години, като по план разширението трябва да е готово в края на 2024 г.
Три обществени поръчки
Проектът за удвояването на капацитета на газохранилището "Чирен" беше разделен на три обществени поръчки. Първата бе спечелена от консорциум "Тех Енерджи експанжън", в който влизат полското дружество "Техмадекс", "Главболгарстрой", дъщерната ѝ "Главболгарстрой интернешънъл" и "Протрейсинг". Поръчката предвижда построяване и въвеждане в експлоатация на нова компресорна станция, която да осигурява непрекъсната работа в режим нагнетяване и добив на газ, както и нова газоизмервателна станция. Договорът беше подписан в края на януари и се започна реално изпълнение.
За втората поръчка, за новите сондажи в газохранилището, „Булгартрансгаз“ избра за изпълнител ДЗЗД „Чирен Дрилинг 2022“, в което влизат „Атоменергоремонт“ и „Айеней Билд“.
Договорът трябваше да бъде подписан в началото на февруари, но два месеца по-късно тй все още не е подписан. От държавния газоразпределителен оператор заявиха, че „дружеството отказва да сключи договор за възлагане на обществената поръчка по смисъла на чл. 112, ал. 2, т. 1 от ЗОП, поради обективна невъзможност за изпълнение на дейностите от предмета на поръчката в срока, определен в проекта на договор, като изложи подробно и съответните причини довели до невъзможност за изпълнение на дейностите от предмета на поръчката“.
Държавното дружество казва, че заради стратегическото значение на проекта за подобряване на енергийната сигурност за страната и региона, за изпълнител е определен вторият класиран участник – ДЗЗД „Екзало Дрилинг Чирен“, в което основни партньори са „Главболгарстрой“ и „Главболгарстрой Интернешънал“. Така строителната компания поема и поръчката за новите сондажи за нагнетяване, чиято индикативна стойност е 134 млн. лв. Офертата на „Чирен дрилинг 2022“ обаче значително надвишаваше индикативната стойност, достигайки близо 199 млн. лв. Цената на ГБС е още по-висока – над 221 млн. лв., което значително ще оскъпи целия проект.
Третата поръчка, за изграждане на газопровод от „Чирен“ до Бутан, където ще се свърже със съществуващата газопреносна мрежа на “Булгартрансгаз”, също е приключена с избор на изпълнител – ДЗЗД „Стройгазсистем“. В него водещ партньор отново е „Главболгарстрой“. Предвидената стойност за газопровода е 84 млн. лв. За изпълнението на поръчката ГБС предлага най-висока цена сред всички участници в поръчката – 82.8 млн. лв. без ДДС. Въпреки това компанията е избрана заради по-добрите подадени параметри. От тази процедура отпада ДЗЗД „Чирен Нова Пайплайн“, в което водеща е „Атоменергоремонт“.
Проектът поскъпва
Първоначалната цена на цялостното разширяване на газохранилището се очакваше да е 517 млн. лв., но тя се увеличи до 600 млн. лв. след приключването на две от трите поръчки. Причината е, че е във втората поръчка – за изграждане и въвеждането в експлоатация на 13 нови сондажа – беше избрана оферта, която значително надвишава индикативната стойност на поръчката. Сега вероятно ще поскъпне с още около 20 млн. лв.
„Булгартрансгаз“ казва, че „възлагането на процедурата е от съществено значение за подобряване енергийната сигурност на страната и региона, обезпечаване непрекъснатостта и сигурността на доставките на природен газ и повишаване на конкуренцията и ликвидността на пазара на природен газ в страната и региона“.
Повишаването на значимостта на разширението на капацитета на ПГХ „Чирен“ се обуславя и от спирането на доставките от Руската Федерация до различни Европейски страни. Набавянето на необходимите на страната ни обеми природен газ от алтернативни източници, включително и втечнен природен газ, повиши многократно нуждата от разширение на газовото хранилище с цел повишаване на запасите и обезпечаването на енергийния газов сектор.
Не по-малко важен е положителният ефект от разширението на ПГХ „Чирен“ върху търговията. Наличието на достатъчни капацитети за съхранение, добив и нагнетяване на газ е от ключово значение за успешното навлизане на пазара на алтернативни източници на природен газ, включително на LNG. Разширението на ПГХ „Чирен“ ще осигури допълнителна гъвкавост, повишаване на пазарната интеграция и стимулиране на конкуренцията.