Българи работят като роби срещу 4 евро в Италия
Репортажът е на немската телевизия ARD

Без ток, без течаща вода и сред тонове боклуци съществува „българското гето“ в град Лече, Южна Италия. Мястото спокойно може да се сравни с някои „български“ квартали у нас.
Погледнато отдалеч, убежището на българите прилича повече на сметище, отколкото на квартал, в който пребивават хора. Те са принудени да живеят в тази мизерия и да работят срещу заплащане от 4 евро на час. В сезона, през който се прибира реколтата, недалеч от град Лече в Южна Италия, пребивават до 600 души, предава репортаж на германската телевизия ARD.
Част от сезонните работници са дошли със семействата си, а децата им играят насред боклуците, които буквално са навсякъде. Семействата живеят в бараки, където няма течаща вода, а за топла няма смисъл и да се говори. Общата тоалетна представлява една дупка в земята, а когато тя се запълни, източноевропейците просто изкопават нова. Разбира се, заплащането на работниците се осъществява на черно. Българите берат домати срещу 4 евро на час при нечовешки условия на труд и живот.
Въпросното „българско гето“ е добре познато на южноевропейците с нехуманните си условия за живот. Въпреки това, до момента по отстраняването не са предприети никакви действия.
Във връзка с изморителната работа на полето и настаняването в гетото е отговорен нар. „капорале“. Той е посредникът между селскостопанските предприятия и „наетите“ сезонни работници. От него зависи къде, как и какво ще се работи. Повече от ясно е, че посредникът прибира в джоба си част от дневната надница. Според синдикати, това си е чиста експлоатация.
„Посредниците действат нелегално. Това е един вид мафия", казва синдикалистът Даниеле Кламита. В репортажът той пояснява, че много от надничарите работят боси на полето между 8 и 10 часа на ден. "Производителят получава за килограм домати около 7 евроцента. А потребителят плаща до 2 евро. Това е оскъпяване с 2800%", изтъква Кламита. "Тази разлика е за сметка на надничарите", казва той.
Работният ден на българите приключва едва когато каже посредникът или жена му. "Който работи повече, съответно получава и повече пари. За безделниците - нищо", казва Онита, съпругата на т.нар. "капорале".