България и Гърция очакват строежът на газовата връзка да започне през юни
До края на април ще станат ясни участниците, допуснати до втория кръг на обществената поръчка за избор на доставчик на тръби

Стремежът на България и Гърция е реалното строителство на газовата връзка между двете държави да започне през юни тази година, така че тя да влезе в търговска експлоатация през 2020
г. Това стана ясно по време на днешната среща между министърът на енергетиката Теменужка Петкова и гръцкия ѝ
колега Георгиос Статакис. Двамата обсъдиха и българското участие в проекта за изграждане на терминал за втечнен природен газ (LNG) край Александруполис.
Петкова е уверила министър
Статакис, че българската държава е предприела всички необходими действия
за успешното завършване на газовата връзка в предвидения времеви график (най-рано 2020 г. – бел. ред.). Тя е обяснила на какъв етап са
процедурите по обществените поръчки за реализацията на проекта. „В
момента са в ход процедурите за избор на доставчик на тръбите и на
инженер-консултант”, каза енергийният министър.
Петкова е обяснила, че по първата от тях заявления за участие в обществената поръчка за избор на доставчик на тръбите са участвали десет компании. Според нея това е знак за оценката, която бизнесът дава на перспективността на проекта.
Предстои до края на април да станат ясни участниците, допуснати до втория кръг на състезанието, а изпълнителят да бъде избран през юни 2018 г.
На срещата Петкова е представила пред гръцкия министър и резултатите от дейността на работната група, която преди две години започна да анализира възможностите за българско участие в проекта на терминал за втечнен природен газ (LNG) край Александруполис.
В официалното съобщение на министерството на енергетиката се посочва, че двамата министри са се обединили около мнението, че българското участие е от ключово значение както за страната, така и за региона на Югоизточна Европа. „Синергията на този проект за изграждане на междусистемната връзка Гърция–България ще съдейства за сигурността и диверсификацията на енергийните доставки”, каза Петкова.
Проектът, който вече се бави с години е обсъждан неколкократно от двамата министри и Петкова не веднъж е споменавала, че е важно да участваме заради диверсификацията на източниците на газ.