България има повече пари, отколкото може да използва
Вицепрезидентът на ЕИБ вижда потенциал в туризма, хранително-вкусовата и фармацевтичната ни промишлености

България има много здравословен сектор на публичните финанси, има бюджетен излишък. Държавата разполага с повече средства в бюджета си, отколкото може да използва. Така Вазил Худак, вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) похвали страната ни в контекста на сътрудничеството ѝ с банката. Страната ни няма належаща нужда да взема пари назаем, а по-скоро от нови инвестиции за общините, частните корпорации, инфраструктурата, болници, образователни заведения и т.н., добави той.
Относно ЕИБ Худак обясни, че тя постепенно ще промени своя начин, по който оказва подкрепа на различни държави. Новата стратегия на банката ще е в посока осигуряване на по-големи гаранции за успеха на рискови проекти.
Банката постепенно ще ограничи предоставянето на парична помощ за сметка на оказването на подкрепа чрез различните финансови инструменти на Европейския съюз. Худак обясни, че ЕИБ стриктно следи как се разходват средствата, които предоставя под формата на облигации, както и че банката разполага с екип от инженери, които проверяват дали даден проект не е надценен. Те успяват да направят това, сравнявайки средствата, които дадена държава иска за проекта, с цената на сходни проекти в други страни.
Освен това, когато е възможно, ЕИБ може да предостави техническа поддръжка, а не финансова, и по този начин да намали разходите на правителството на дадена страна.
Като добър пример вицепрезидентът на ЕИБ посочи България. Худак коментира, че страната ни е лидер в използването на европейските финансови инструменти като например JEREMIE и JESSICA. Той отбеляза също, че тази година се навършват 25 години от първата операция на банката у нас.
За в бъдеще Худак обясни, че ЕИБ ще диверсифицира своите дейности в България, ще продължи да оказва подкрепа на малките и средни предприятия (МСП), работейки с местните банки и с правителството. Банката вижда голям потенциал в хранително-вкусовата промишленост, фармацията и туризма. Вицепрезидентът ѝ обясни, че банката ще се стреми да работи с по-големите корпоративни играчи в частния сектор.