България приема твърде малко мигранти според Еврокомисията
Страната ни още не е приела нито един бежанец по споразумението с Турция

България е сред държавите приемащи твърде малко мигранти, заяви днес Европейската комисия при представянето на поредния доклад за изпълнението на квотите за разселване.
Докато Люксембург и Португалия отбелязват стабилен напредък по за прием на мигранти от Гърция и Италия, България, Хърватия и Словакия извършват много малко премествания.
С около 14 000 кандидати за преместване, намиращи се в Гърция, и около 3 500, регистрирани досега в Италия, общият брой на лицата в тези две държави, които отговарят на условията за преместване, е доста под предвиденото в решенията на Съвета. Като се имат предвид тези данни, ако се постигнат одобрената от Европейския съвет цел от Гърция да бъдат премествани поне 3 000 лица месечно и целта, определена от Комисията, от Италия да бъдат премествани поне 1 500 лица месечно, е напълно възможно всички отговарящи на условията кандидати, които в момента се намират в Гърция и Италия, да бъдат преместени до септември 2017 г.
Страната ни, както и Кипър, Гърция, Хърватия, Малта, Полша, Румъния, Словакия и Словения все още не са приели нито един бежанец по споразумението с Турция. В документа се посочва, че досега България е приела от Гърция 29 кандидати за убежище при подадени 310 молби. Общо от Гърция нашата страна е обещала да вземе 831 кандидати и досега е изпълнила три процента от това обещание.
От комисията отчитат, че схемата за презаселване се изпълнява добре. Към 10 април 15 492 лица са презаселени в 21 държави, което означава, че над две трети от договорените 22 504 презаселвания по схемата на ЕС за презаселване вече са извършени. От 28 февруари 2017 г. досега са презаселени 1 070 души, главно от Турция, Йордания и Ливан.
Темпът на презаселванията от Турция, които са включени в общия брой, продължи да се ускорява през последните седмици, като след последния доклад са презаселени 1 053 сирийци. Досега общо 4 618 сирийски бежанци са получили възможност за безопасно и законно влизане в Европа по силата на Изявлението на ЕС и Турция.