България резервира многократно повече втечнен газ през Гърция
Решението идва в последния момент след вчерашаната среща на министър Петкова с енергийни експерти от САЩ

Държавният газов
доставчик „Булгаргаз“ ще подаде обвързваща оферта за резервиране на 500 млн.
куб. м. втечнен природен газ на година от терминала до град Александруполис,
Гърция. Периодът, за който ще се резервират количествата се удължава на 10 години.
Това става ясно от решение на Министерски съвет днес.
Така количествата втечнен газ, които ще резервираме в следващите 10 години се равняват на общо 5 млрд. куб. м газ. Първоначално предвидените количества, които искахме да резервираме бяха значително по-малко и за по-кратък период. В решението на МС от началото на годината стана ясно, че те ще са до 500 млн. куб. м. на година, но не по-малко от 300 млн. куб. м. на година, за период от 3 до 5 години.
Решението за увеличаване на периода идва в последния момент. Днес, 10 март е крайният срок за подаване на оферти в обвързващата фаза на процедурата по пазарен тест за резервиране на капацитет в терминала да приключи.
Вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова се срещна с представители на Департамента по енергетика на САЩ. Това беше поредното събитие в рамките на Стратегическия диалог на високо равнище – форум за консултации и сътрудничество по глобални, регионални и двустранни въпроси от взаимен интерес за България и САЩ. Именно през новия LNG терминал край Александруполис страната ни ще може да диверсифицира източниците на газ, а основните му доставчици са компании от САЩ и Катар .
Припомняме, че с решение на Министерски съвет в началото на 2020 г. се даде разрешение на „Булгартрансгаз“ да придобие 20% дял в проекта за изграждане на новия терминал за втечнен газ (LNG) край гръцкия Александруполис. Българската компания ще участва като акционер в проектната компания „Газтрейд" С.А., която осигурява развитието на проекта за изграждане на новия LNG терминал до гр. Александруполис, Република Гърция.
Участието на България в проекта е в изпълнение на политиката за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ с цел гарантиране на енергийната сигурност и постигане на конкурентни цени за българските потребители.