Производител на олио: България трябва да забрани износа на зърно и слънчоглед
Румъния вече забрани експорта към трети страни, което ще насочи Турция към нашия пазар и предстои вдигане на цените
България трябва да обмисли временно спиране на износа на зърно и слънчоглед към държави извън Европейския съюз. Това коментира за Economic.bg представител на фирма за производство на олио. Той коментира решението на румънското правителство да забрани износа на зърнени култури към трети страни.
Пред Economic.bg председателят на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България Марияна Чолакова каза, че според нея ходът на Букурещ все още не е официално обявен, въпреки че от Reuters съобщиха за него, и отказа да коментира.
„Още преди 2-3 седмици Русия първа забрани износа на слънчоглед, от който се произвежда слънчогледовото олио – основен хранителен продукт за всяка държава. Ефектът впоследствие се видя мигновено. Турски компании, самата турска държава, се насочиха към закупуването на тези суровини предимно от Румъния, тъй като пристанището в Констанца е изключително благоприятно за износ – то е дълбоко и много добре организирано“, обясни представителят на фирмата.
След като са видели големия ръст в износа на основни суровини като пшеница, слънчоглед, ечемик и царевица, румънските власти още вчера вечерта са наложили пълна забрана върху износа на въпросните суровини към страни извън ЕС. Северната ни съседка е продължила да търгува с тях единствено в рамките на Блока.
„България трябва много бързо да мисли в тази посока“, категоричен е той.
Причината е, че съседна Турция е много голям вносител на суровини, които в момента страната ни предоставя без никакво ограничение. Същевременно югоизточната ни съседка има изключително високи защитни мита, с които облага вносните готови продукти и така българските производители на брашно, хляб и слънчогледово олио например нямат никаква възможност да пласират свои стоки на нейна територия.
„Ние за пореден път сме последни и то в ситуацията на извънредно положение. След като румънците спират експорта към трети държави, ние очакваме другата седмица клиентите от Турция да се насочат към българския пазар. В друго време това не би било толкова плашещо, но в момент, в който другите държави в Черноморския басейн, сред които и най-големият производител на пшеница и слънчоглед в света, са спрели износа си към страни извън ЕС, би било изключително недалновидно ние да не предприемем подобни ограничения“, смята мениджърът.
Рискът от повишения интерес на Турция и други страни извън ЕС към българските основни хранителни суровини е не толкова за отделните компании, които ще спечелят от този повишен интерес, колкото за българските потребители и съответно за икономиката като цяло. Причината е, че цените на зърното и на слънчогледа ще се повишат, което от своя страна ще доведе до по-скъпи крайни продукти като хляб, олио и т.н. Това ще доведе до понижение в покупателната способност на българските граждани, които и без това в момента са в трудна ситуация, потреблението им ще се свие и това ще се отрази на всички компании в страната.
„Маслопреработвателната индустрия осигурява стотици работни места в България, като това важи и за производителите на хляб. Правителството, особено в такива критични ситуации като сегашната, е добре да обмисли рестриктивни мерки по отношение на износа. Тези мерки трябва да са само към трети страни, няма нужда да се ограничава търговията с ЕС. Държавите извън Блока така или иначе прилагат рестриктивни политики към българския внос“, коментира представителят на фирмата.