Българската следа в Робинхуд
За четири години стартъпът на Владимир Тенев и Байджу Бат стана втората най-скъпа финтех компания в САЩ

~ 3 мин.
Иновациите променят бизнеса. И ако пазарът е узрял за подобна промяна, всичко става много бързо. Появяват се нови и нови примери. Когато говорим за технологиите по света, които из основи променят бизнес моделите, си струва да насочим вниманието към Robinhood - приложението за търговия на акции без комисиона. Още повече, че в него има силна българска следа. Съосновател на иновативния стартъп е роденият в България Владимир Тенев, сега 30-годишен. Заедно с Байджу Бат, който става негов партньор, развиват печеливша идея. Решението, което двамата предлагат, за кратък период от време превърна Robinhood във втората най-скъпа финтех компания в САЩ след Stripe.
Цунами на Уолстрийт
Път
Семейството на Владимир Тенев се мести от Варна в CAЩ, oщe ĸoгaтo тoй e нa 4 гoдини. Това става година, след като бaщa мy, който е иĸoнoмиcт, пoлyчaвa paбoтa в Унивepcитeтa нa Дeлayep пpeз 1991-а. С Бaйджy Бaт се зaпoзнaвa в Cтaндфopд, ĸъдeтo Владимир yчи мaтeмaтиĸa, a Бaйджy – физиĸa. Πo-ĸъcнo двамата cтaвaт и cъĸвapтиpaнти. Бългapинът дocтигa дo дoĸтopaнтypa пo мaтeмaтиĸa, ĸoятo oбaчe пpeĸъcвa, за да се отдаде на бизнеса.
Растеж
Само за година Robinhood е успяла да увеличи над четири пъти пазарната си оценка до 5,6 млрд. долара, изчисли TechCrunch. Компанията се радва на инвеститорски интерес и сред последните й постижения е привличането на 350 млн. долара, като основен инвеститор отново е фондът DST Global на руския милиардeр Юрий Милнер. През миналата година той беше водещ и в рунд финансиране от 110 млн. долара. Причината за резкия скок в оценката е разрастването на Robinhood, в което основен момент е добавената услуга за търговия с криптовалути. Чрез приложението за iOS и Аndroid компанията дава възможност дори начинаещи инвеститори през смартфона си да търгуват на борсата с малки и по-големи суми. Компанията пусна и уеб версия на услугата си, добави възможност и за търговия с опции. С обявената през януари платформа без такси Robinhood Crypto стартъпът вече конкурира и лидера на криптопазара Coinbase, чиито комисиони варират между 1,5 и 4%. Само в първите пет дни от стартиране на услугата е имало 1 млн. записани потребители.
Модел на монетизация
И все пак всеки си задава въпроса какъв е моделът на монетизация на Robinhood, щом работи без комисиони за всяка транзакция. Отговорът е, че и те не предлагат „безплатен обяд”, а просто са сменили модела. Печелят от лихви върху парите в сметките на клиентите си в приложението, както и от абонаментната си услуга Robinhood Gold. Срещу сума между 6 и 200 долара на месец потребителите могат да взимат заеми между 1000 и 50 000 долара, с които да търгуват.Компанията продължава своя победен ход. Приложението ще се отваря към
нови пазари, екипът ще продължи да расте и скоро ще е доста над 200 души. Освен
това мести офиса си от Пало Алто в Менло парк в Силицевата долина. Безспорен
засега факт е, че Robinhood въвежда новостите с много бързо темпо, затова и
цифрите, свързани с развитието на компанията, са величина, която не спира да
расте нагоре.