БАН: Нужна е дискусия за промяна в данъчната политика
От института предвиждат 1,4% икономически растеж през тази година, 2,5% през 2016 г.
Нисък и донякъде успокояващ икономически растеж през тези и следващите две години прогнозираха учени от Икономическия институт на БАН на пресконференция проведена днес в БТА. Според икономистите е време да започне дискусия за промяна в данъчната система.
От института предвиждат 1,4% икономически растеж през тази година, 2,5% и 2,5% през 2016 и 2017 г. Иглика Василева посочи, че не са се оправдали очакванията за по-сериозен растеж на глобалната икономика и търговия, които да се отразяват благоприятно и на нашата страна, а марките на ЕЦБ и ЕС за справяне с дефлационните процеси също не са постигнали успех. Очакваме частното потребление да засили темповете си за растеж, фактори за това виждаме в повишаващата се заетост. На пазара на труда очакваме плавно подобрение и достигане на ниво под 10% през 2017 г, прогнозира Василева.
Според проф. Александър Тасев, факторите за растежа на една икономика са три – наличие на производствата, които създават силен износ, силна продукция за вътрешен пазар, която ограничава вноса и високи заплати, които да водят до високо вътрешно потребление. „При нас тези три фактора са точно на обратния полюс - ниско производство, висок внос и ниски заплати, посочи проф. Тасев“ посочи проф. Танев. При такива условия експортът може да даде принос в ръста на икономиката ни от 2,5%, посочи още той.
Според доцентите от БАН смятат, че проблемите с данъчните ставки и събираемостта на акцизите. Според доц. Йоцов социалните разходи нарастват и все повече срeдства отиват от бюджета към НОИ. В момента проблема не е толкова в размера на дълга, колкото в темповете, с които той нараства и в това, че не знаем за какво се разходват тези средства по начина, по който ги гласува Народното събрание.
Икономистите отчетоха и подобрението на заетостта и плавното намаление в безработицата на трудовия пазар, която според тях се очаква към края на 2017 г. да падне под 10%.