Банките в България вече затягат критериите за отпускане на заем
При фирмите промяната на кредитната политика е най-осезаема – растат лихви, обезпечения и условия

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Банките в България отпускат все по-големи жилищни кредити тази година, което е свързано с повишаващите се цени на жилищата. Това показва регулярната анкета за кредитната дейност на търговските банки в страната, провеждана от Българската народна банка (БНБ) в рамките на икономическия си преглед.
В доклада си централната банка не забравя да подчертае, че това се случва и на фона на спад в броя на сключените сделки за покупко-продажба на имоти тази година. Един от изводите е, че банките отчитат спад на търсенето на жилищни кредити заради „перспективите за пазара на жилища и състоянието на макроикономическата среда“.
Към всичко това се забелязва, че банките леко затягат стандартите за отпускане на ипотечни заеми, които на практика представляват вътрешни насоки и критерии за одобрение преди договарянето на условията по кредитите.
По отношение на лихвите, БНБ отчита, че рестриктивната лихвена политика на Европейската централна банка (БНБ) все още не се пренася в България, а повишението на задължителните минимални резерви за банките, които БНБ повиши административно през лятото, има „ограничен ефект“.
Основните причини за слабото навлизане у нас на новата европейска политика е високата ликвидност в банките и силната конкуренция за пазарен дял, особено за домакинствата.
Ипотечните кредити растат
Така лихвите по жилищните кредити, които се задържат на историческо дъно в България, както и високата инфлация стимулират гражданите да купуват имоти с цел съхраняване на стойност или алтернативна форма на спестяване и инвестиция.
БНБ обаче обръща внимание и на повишаването на доходите на хората, което в комбинация със запазващите се отрицателни реални лихвени проценти по жилищните кредити повишава достъпността на жилищата.
Позовавайки се на статистиката, БНБ посочва, че решенията за придобиване на жилище все повече се основават не на причина за отдаване под наем, а за евентуална продажба в бъдеще с цел печалба или като актив за съхранение на стойност.
За фирмените кредити
Банките в България затягат силно фирменото кредитиране с по-високи стандарти и условия, които обикновено включват както лихвените проценти, така и различни такси и комисиони, както и размер на кредита, условия по усвояване, обезпечения и други.
Финансовите институции отчитат като цяло по-ниско търсене на заеми от фирмите в България. То е по-ясно изразено при големите предприятия, докато при малките и средни фирми все още расте през пролетта и лятото. Основните фактори за охлаждането при фирменото кредитиране са възможностите за алтернативни източници на финансиране и покачващите се лихви. За ръста при кредитирането на малкия и среден бизнес двигатели се явяват нуждите от ресурс за инвестиционни цели, рефинансиране и предоговаряне на дълг.
Причината за по-същественото повишаване на лихвите по фирмените кредити спрямо жилищните са механизмите, по които се изчисляват лихвените проценти – единият е базиран на международния индекс ЮРИБОР, а вторият – на обема депозити.