Банковите сливания в региона – епизод пореден
Румъния остава най-активното поле за банкови сделки в региона
Югоизточна Европа се намира на гребена на нова вълна от банкова консолидация, тъй като местните кредитори се стремят да укрепят позициите си на фона на по-строгите капиталови изисквания, а някои от най-големите банки в Европа, пълни със свръхпечалби от ръста на лихвените проценти, са привлечени от по-бързия икономически растеж в региона. Seenews компилира някои от основните сделки в последните месеци.
Унгарската OTP и мястото ѝ в региона
Унгарската OTP Bank се превърна в една от най-големите банки в Югоизточна Европа след поредица от придобивания като се възползва от натиска върху местните партньори да спазват по-строгите капиталови изисквания след кризата.
Този месец тя завърши сливането на двете си словенски дружества – Nova Kreditna Banka Maribor (NKBM) и SKB Banka – след като миналата година регулаторите одобриха сделката. Така по изчисления на компанията тя вече държи около 30% от словенския пазар.
OTP Bank има операции и в България, където е в топ 3 с Банка ДСК, както и в Албания, Хърватия, Молдова, Черна гора и Сърбия.
Стратегията за разширяване на OTP в региона все пак е навлязла в по-зряла фаза, която включва отделяне на единици с по-малък пазарен дял. Така тази година банковата група обяви продажбата на румънския си бизнес за 347.5 млн. евро на местната Banka Transilvania. Той представляваше дял от 2.84% от местния пазар и поставяше банката на 11-о място по активи в страната.
Румъния кипи от активност
Междувременно Румъния, втората по големина източноевропейска икономика след Полша, остава най-активното поле за банкови сделки в региона.
По-рано тази година италианската Intesa Sanpaolo, основен играч в банковия сектор на Южна Европа, завърши придобиването на румънската First bank от американския фонд за дялово инвестиране J.C. Flowers.
Едновременно с това италианската UniCredit се стреми към по-малки придобивания в региона, за да укрепи позицията си на една от най-големите банки тук. В края на миналата година UniCredit се съгласи да купи румънското подразделение на гръцката Alpha Bank за 300 милиона евро, създавайки третия по големина кредитор по активи в страната, изпреварвайки подразделението BRD на Societe Generale.
Като част от сделката UniCredit придоби и дела на гръцката държава от 9% в Alpha Bank. Транзакцията подчертава подновените усилия на правителствата в Европа да се откажат от дяловете си в местни банки, много от които датират от финансовата криза преди около 16 години, като се възползват от по-големите печалби, водени от по-високите лихвени проценти.
Местните банки в действие
Продължаващата консолидация в банковия сектор в Югоизточна Европа не винаги се движи от западноевропейски играчи. Пример е Северна Македония и Komercijalna Banka, която по-рано този месец пусна оферта за придобиване на местната Stopanska Banka Bitola за около 20.3 млн. евро.
Има и мощни местни играчи, борещи се за господство в региона заедно с най-големите кредитори в Европа. В Румъния Banca Transilvania сложи край на продължилото десетилетия господство на чуждестранни кредитори след пазаруване, за да стане най-голямата банка в страната с пазарен дял от около 21% по отношение на активите.
По същия начин Nova Ljubljanska banka, най-големият кредитор в Словения, премина през вълна от придобивания, за да се превърне в регионална тежка категория. Банката има операции в Босна и Херцеговина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия. Почти 40% от активите на NLB са свързани с дейността ѝ извън Словения. Съвсем наскоро NLB придоби сръбската Komercijalna Banka през 2020 г. и Sberbank Словения (по-късно наречена N Banka) през 2022 г.
Битката за придобиване на Addiko Bank изстива
NLB също беше насочила поглед към Хърватия, в която се надяваше да навлезе чрез придобиването на фокусираната върху Балканите Addiko Bank. По-рано този месец обаче NLB се отказа от плана си да купи базирания във Виена кредитор, след като не успя да достигне прага от 75% собственост. Addiko Bank, основана като добра банка на фалиралата австрийска Hypo Alpe-Adria Bank, се превърна в една от най-горещите цели за поглъщане в Югоизточна Европа.
Alta Pay, контролирана от сръбския инвеститор Давор Мацура, оттегли офертата си през юли. Agri Europe, собственост на сръбския бизнесмен Миодраг Костич, предложи да закупи около 17% от Addiko чрез публична оферта, която оценява банката на 341 млн. евро. Само 0.07% от общия акционерен капитал на Addiko обаче е обявен за продажба до края на периода на приемане на 16 август.