Без данъчни облекчения за R&D дейности през 2026 г.
Не е ясно дали мярката ще залегне в друг вариант на държавния бюджет за догодина
© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Отпадат данъчните стимули за фирмите, които инвестират в научноизследователска и развойна дейност (R&D). Идеята, която целеше да направи българската икономика по-конкурентоспособна и да даде на бизнеса стимул да се развива, трябваше да влезе в сила на 1 януари 2026 г. Това обаче няма да се случи, защото тази седмица Народното събрание не прие редовен нов бюджет за догодина, а просто удължи закона за бюджета за 2025 г.
Напомняме, че пръв за данъчните стимули съобщи вицепремиерът и министърът на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на конференция, посветена на присъединяването на България към еврозоната. Впоследствие Economic.bg се допита до Министерството на финансите (МФ) и на иновациите за повече детайли.
Тогава от МФ само казаха, че тепърва се работи и се анализират редица параметри – към кои лица да се прилага мярката, кои дейности да се включат в понятието R&D, обхватът на разходите, които да се считат за свързани с R&D, и пр.
В сряда обаче Народното събрание прие експресно в рамките на деня удължителен закон за бюджета, в който мярката не присъства. По време на дебатите не бе споменато дали по-натам все пак може да се въведат такива облекчения, имайки предвид, че действието на удължителния закон е 3 месеца.
Понастоящем България остава една от малкото европейски страни, които не предлагат такива стимули.
