Парламентът прие окончателно „аварийния“ удължителен закон за бюджета
Държавните чиновници все пак ще получат увеличение на заплатите си
© ECONOMIC.BG / БТА
Народното събрание прие на второ четене удължаването на държавния бюджет за 2025 г., което ще действа до първите три месеца на 2026 г. Текстовете бяха одобрени със 154 гласа „за“, 43 „против“ и 8 „въздържали се“.
Само няколко часа по-рано законопроектът мина на първо четене в зала, а председателят на бюджетната комисия Делян Добрев предложи още днес да се премине и към окончателното гласуване.
Полемика в зала предизвика най-вече как да се уреди въпросът със заплатите на чиновниците. В оригиналния си вариант законопроектът предвиждаше те да бъдат „замразени“.
Бившият финансов министър и понастоящем лидер на „Продължаваме промяната“ Асен Василев обаче предложи да се въведе еднократна индексация с размера на годишната инфлация към 31 декември 2025 г. за всички останали в бюджетната сфера, които не са минимална работна заплата.
Финансовият министър в оставка Теменужка Петкова обаче веднага скочи на предложението.
През удължителен закон няма как да правим политики. Той няма тази функция, а е авариен изход да се излезе от конкретна ситуация, затова има живот 3 месеца“, посочи тя.
По думите ѝ, идеята на Василев е „изцяло в нарушение на Закона за публичните финанси“.
В отговор лидерът на ПП-ДБ обвини Петкова, че си противоречи и че спрямо иначе заложената политика по доходите от 10% във втория вариант на държавния бюджет, тази индексация изисква по-малко пари (защото инфлацията е не 10, а 5%). Заради това Василев я обвини, че явно лъже за приходите в хазната
Ние никога не лъжем. Нека да започнем с това. Ако има някой, който се опитва да послъгва в тази зала, не сме ние и фактите говорят за това“, отвърна Петкова.
Скоро след това тя, заедно с представители на ГЕРБ и ИТН, заяви пред медии, че въпреки предложението да е незаконно, двете партии ще го подкрепят. В зала то бе прието със 183 гласа „за“ (от 186 гласували) и 3 – „против“.