Бизнес ангели финансираха практическата академия за образование „Синдео“
С получените средства ще бъде подкрепена новата програма за обучение на учители в България
Българската приложна академия за образование „Синдео“ привлече финансиране от частните инвеститори Светлин Наков, основател на „СофтУни“, и предприемача Иво Кърлов.
„Синдео“ е първата изцяло практическа академия за образование, насочена към учителите с цел да им помогне да придобият актуални знания и да ги приложат в своята работа.
На този етап не обявяваме публично сумата, но с получените средства ще финансираме първата година от новата ни програма за обучение на учители. Тя стартира пилотно този октомври“, уточни пред Economic.bg Ангел Георгиев, един от основателите на академията.
Програма за учители
Новата програма за учители, която ще бъде финансирана с получените средства, има за цел да даде необходимите практически знания и умения на всеки, който има желание да преподава във формалното или неформалното образование в България.
Обучението ще бъде в рамките на 9 месеца, като ще стартира през октомври и ще продължава до юни включително. Програмата ще се фокусира върху изграждането на професионални умения за планиране, подготовка на учебната година, управление на учебния процес в рамките на учебните часове.
Най-добрите кандидати ще имат възможност да започнат работа в училищата, които са партньори на „Синдео“.
Програмата за обучение на нови учители ще се провежда онлайн, като целта е да има възможност в нея да се включат и бъдещи учители от по-малки населени места, където недостигът на кадри в сферата на образованието е най-голям.
Историята на „Синдео“
„Синдео“ е първата изцяло приложна академия за образование в България, която има за цел да подпомага, подготвя и вдъхновява настоящи и бъдещи учители да се справят с предизвикателствата и да бъдат по-ефективни в съвременната динамична среда.
Тя е изцяло онлайн платформа, която позволява участието на учители от страната и чужбина. Целта на академията е да достигне до всеки учител в България, защото качественото образование не познава география и демография, а образованието е за всички.
Академията стартира работа в началото на 2023 г. и над 5 300 учители се включиха в безплатните семинари и в обучителните програми.
През първата година 30 лектори представиха пред учителите актуални теми, свързани с образованието. Над 500 училите са успешно завършили обученията, насочени към приложното образование със сертификати, издадени от академията и получени квалификационни кредити.
Академията е част от The ChangeMakers of Bulgaria. Участвала е в редица събития, сред които Образователен форум „Добрите практики на фокус”, събитието на Тук-Там – „КОШЕР 2023 – Среща на идеи”, конференцията “Ефективно училищно лидерство за качествено образование” организирана от Образование България 2030, Конференцията „Училище за бъдеще”, Национална конференция „Медийната грамотност като споделена отговорност: Добрите практики”.