Бизнесът подаде проекти за над 1 млрд. лв. във въглищните региони
Заявената помощ за 2100 проекта е четири пъти повече от бюджета на процедурата
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Рекорден интерес към подкрепата за бизнеса във въглищните региони – над 2 100 проектни предложения бяха подадени по процедурата „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“, която приключи на 15 май 2025 г. Заявената помощ е четири пъти повече от бюджета на процедурата, който възлиза на 250 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ.
Процедурата е част от Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Фонда за справедлив преход (ФСП) и национално съфинансиране. Тя е насочена към микро-, малки и средни предприятия, включително стартиращи фирми в Перник, Кюстендил, Стара Загора и общините от Маришкия басейн, с цел да подпомогне икономическата трансформация на регионите, засегнати от прехода към климатична неутралност.
С огромен интерес от страна на местния бизнес, предприемачите демонстрираха готовност да:
- адаптират дейността си към зеления преход,
- инвестират в нови технологии и модернизация,
- създават устойчиви работни места в бъдещата нисковъглеродна икономика.
Проектите ще преминат през процес на оценка и класиране, като най-добрите идеи ще получат шанс да се реализират и да допринесат за икономическото и екологичното обновяване на региона.
Съгласно условията на процедурата, минималният размер на помощта е 50 000 лв., а максималният – до 500 000 лв. за микро- и малки предприятия и до 1 000 000 лв. за средни предприятия, в зависимост от режима на минимална/държавна помощ.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.