Близо 1 млн. българи са във фалит
Само в България и Румъния липсва Закон за несъстоятелност на физическите лица

Нараства броят на хората в България, които са останали без собствен ресурс, вследствие на свръхзадлъжнялост. Според различни изчисления, броят им варира от няколкостотин хиляди до един милион. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на кръгла маса на тема "Несъстоятелност на физическите лица". Изследване показва, че около 20 процента от домакинствата у нас не могат да покриват редовно задълженията си. Увеличават се и хората, които са останали без собствено жилище.
Димитров изтъкна необходимостта от създаването на Закон
за несъстоятелността на физическите лица, който от страните-членки на ЕС,
липсва само у нас и в Румъния. Нашите северни съседи обаче вече са внесли
законопроект, който е преминал и през обсъждане.
Експерти започват работа по изготвянето на такъв закон, заяви Димитров като
поясни, че във всички текстове трябва да се търси баланс между защитата на
длъжника и интересите на кредиторите.
Омбудсманът Мая Манолова изрази мнение, че трябва да се направи ясно разяснения между човек, който не може и човек, който не иска да плаща своите задължения.
Два законопроекта вече са факт - единият е на АБВ, а другият е на Асоциацията за финансова коректност. Този на АБВ предвижда възможността свръхзадлъжнелите лица да могат да се освободят от задълженията си, ако съотношението между активите и пасивите безспорно показват, че с очакваните доходи през следващите години е невъзможно да погасяват вземанията, пише Труд. Второто важно условие е длъжникът да е бил добросъвестен.
Участниците в кръглата маса посочиха за пример Полша и Литва, където законите гласят, че ако длъжникът е загубил имуществото си заради алкохолизъм, той сам е виновен.