БНБ отново предупреди за изострения риск от бурното кредитиране
Централната банка очаква процесът по повишаване на лихвите в България да се ускори
Българската народна банка (БНБ) отново предупреди за рисковете от бурното кредитиране в България в последните години. Централната банка посочва, че „кредитният риск се запазва изострен в непосредствен план“.
Предупрежденията на БНБ са част от мотивите, с които тя запазва високото ниво на антицикличния капиталов буфер на 2% и за третото тримесечие на 2024 г. Показателят, чието повишаване централната банка започна от 2021 г. насам, се използва при изчисляване на буфера, който трябва да поддържа всяка търговска банка в България.
Той се равнява на общата сума на рисковата експозиция на съответната банка, умножена по среднопретеглената стойност на нивата на антицикличния буфер. Колкото по-висока е стойността на показателя на БНБ, толкова повече ресурс трябва да заделят частните финансови институции.
Централната банка отбелязва в мотивите си, че кредитната активност се запазва висока благодарение на ниските лихвени проценти и високата инфлация, които създават на практика силно отрицателни реални лихвени проценти. Кредитната експанзия се случва и благодарение на високото ниво на ликвидност на банките в България в момента.
Централната банка прогнозира ограничаване на кредитния бум в България в следващите месеци и както и процесът по повишаване на лихвите в страната да се ускори. За тези ефекти влияние оказват както глобалният процес на затягане на паричната политика, така и започналият от БНБ процес на увеличение на минималните резерви от средата на 2023 г.
Въпреки че това би смекчило ефектите, които продължителните периоди на висок кредитен растеж създават по отношение на задлъжнялостта и акумулирането на кредитен риск в баланса на банковата система, кредитният риск се запазва изострен в непосредствен план“, посочва БНБ.
В мотивите си регулаторът подчертава, че процесите в икономиката като колебанията на енергийните цени, очакваното забавяне на външното търсене и други могат да доведат до ръст на необслужваните кредити.