Бразилия се присъединява към борбата срещу климатичните изменения
Страната е предложила план как големите развиващи се държави да се включат в мерките
Бразилия изрази готовност да установи цели за намаляване на емисиите парникови газове, пише Bloomberg. По този начин тя ще стане последната голяма развиваща се страна, присъединила се към глобалното движение за ограничаване на климатичните изменения.
Правителството на южноамериканската страна обмисля три варианта за намаляване на обема въглероден диоксид, отделян при икономическата дейност на населението. То е направило предложения към ООН за това как тези варианти да бъдат приложени и в други страни, обяви Антонио Маркондес, представител на Бразилия на конференцията за климатичните промени, организирана от Обединените нации. Планът включва еднакъв, съразмерен с обема на икономиката таван за развитите страни, специфични други мерки за развиващите се страни и ограничени отговорности за най-бедните държави.
„В момента сме в процес на определяне какъв ще е нашият принос към глобалните мерки“, заяви Маркондес.
Стъпката на Бразилия може да се окаже ключов етап в опитите да бъдат ангажирани големите развиващи се страни към общата кауза. Те са едни от най-големите замърсителки на въздуха с парникови газове, поради високия дял на индустриализация, занижените екологични изисквания към природата и сравнително старите технологии. Предишни мащабни споразумения, като това от Киото, Япония през 1997 г., включваха развитите страни, но не и развиващите се.
„Това трябва да даде ясен сигнал на другите големи развиващи се страни да въведат подобни мерки. За Бразилия те трябва да включват свеждане до нулево ниво на обезлесяването и разширяване на енергията от възобновяеми енергийни източници“, казва Мартин Кайзер, ръководител на дирекцията за политика по климата на екологичната организация Greenpeace.
Бразилия заема 11-та позиция в света по обем на замърсяване с въглероден диоксид за 2013 г. – точно след Канада и преди Индонезия. В същото време над 35% от енергията в страната се добива от възобновяеми източници или водноелектрически централи. Ако към този дял се прибави и ядрената енергия, то единствената водеща икономика в света с по-чиста енергия е Франция.
През изминалия месец Китай направи сериозна заявка, че през 2030 г. парниковите газове в страната ще достигнат своя връх, ставайки първата голяма развиваща се страна поставила си подобна цел. Китай е най-големият източник на въглероден диоксид в света с около 25% от общото количество за планетата.
Президентът на САЩ Барака Обама също обеща, че страната ще се включи в споразумението, поемайки ангажимент за спад в емисиите. На този етап позицията на друг голям световен замърсител – Индия, е че най-вероятно обемът на вредните газове ще продължи да нараства през следващите години, тъй като икономиката има сериозен потенциал за растеж.