Британските власти публикуваха плана за Brexit
Все още не е ясно какъв ще е статутът на европейците на Острова

Британското правителство публикува официалния
план за Brexit. Бялата книга
официално обявява 12-те принципа на кабинета, по които ще се
извърши напускането на ЕС, включително контрол върху миграцията и „поемане на
контрол над собствените закони“. Принципите вече бяха разкрити от премиера Тереза Мей в изявление миналия месец.
В него се определят темите и правителствените цели за преговорите с ЕС – напускане на общия пазар и митническия съюз и ново споразумение за свободна търговия, съобщава BBC.
Великобритания ще се стреми да сключи всеобхватно споразумение за търговия със съюза, а не да си осигури неограничен преходен статут. Потвърждава се визията на британския премиер за независимо и наистина глобално Обединено кралство, както и за амбициозни бъдещи отношения с ЕС, се казва в документа.
Според документа постигането на ранна сделка за правата на европейците във Великобритания и британците в ЕС „не е доказано възможно“, а правителството иска да осигури споразумение с европейските държави „при първа възможност“ по време на официалните преговори.
Правителството „ще направлява позициите си в тясно сътрудничество с ЕС и понякога ще бъде внимателно с публичните коментари“, а депутатите ще трябва да одобрят финалната сделка.
Документът бе представен пред британския парламент от Дейвид Дейвис – министърът, отговарящ за Brexit, според когото „най-добрите дни за Великобритания предстоят“ извън ЕС. Публикуването му идва след натиск от страна на депутатите в Камарата на общините.
„Фокусът няма да е върху премахването на съществуващи бариери и поставяне под въпрос на определени защитни механизми, а върху това бариерите да не се увеличават. Искаме ЕС да преуспява политически и икономически”, каза Дейвис. По думите му Великобритания ще работи за ново позитивно и конструктивно партньорство със съюза.
„Надяваме се, че в предстоящите преговори ЕС ще се ръководи от принципите в договорите за ЕС за висока степен на международно сътрудничество и добросъседство”, заяви той.
Според лейбъристите документът не казва нищо и е представен твърде късно, за да бъде упражнен задълбочен контрол. Те призоваха за смислено гласуване, което може да изпрати премиера обратно на масата за преговори, ако депутатите сметнат сделката за незаводолителна.
Официалните преговори ще започнат, когато Великобритания задейства процедурата по Brexit по силата на член 50 от Лисабонския договор, което премиерът Мей обеща да изпълни до края на март.
Депутатите приеха законопроекта за излизане от ЕС с 498 на 114 гласа, което разрешава на Мей да действа. Те ще обсъдят закона по-детайлно през следващата седмица, когато той влезе в комисия в Камарата на общините, а лейбъристите се заканиха да внесат сериозни изменения в него.
Един от най-влиятелните сред тях – Джон МакДонъл каза, че в партията цари взаимно и уважение и решителност да се противопоставят на „безрасъдния Brexit”. По думите му лейбъристите може да изглеждат разделени, но ще се обединят, след като правителството започне официалните преговори за напускането, докато „Консервативната партия ще се разцепи“.