БСП пак предлага прогресивен данък за доходите
Идеята на червените е за ставки от 10% до 27% според размера на заплатата

© ECONOMIC.BG / архив БГНЕС
~ 2 мин.
За пореден път БСП предлага отмяната на плоския данък и въвеждането на прогресивна данъчна скала за доходите на физическите лица.
„Целта е по-справедливо разпределяне на данъчната тежест между физическите лица с различни доходи и намаляване на неравенствата", обясни депутатът от „БСП Лява България" Янаки Стоилов на брифинг в парламента в навечерието на Деня на труда 1 май.
От левицата дори са обвързали въвеждането на прогресивния данък с предложение за семейно подоходно облагане. Идеята на левицата е въвеждане на необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата.
Ето и предложението в цифри:
-10% данък при доход над минималната заплата до 1000 лева.
-17% пък е данъкът за българите с доходи от 1000 до 2000 лева
-22% за доходи между 2000 и 5000 лева
-25% за доходите от 5000 до 10 000 лева
- 27% за лицата с доходи над 10 000 лева.
Всички тези проценти данък обаче са само върху разликата от минималната заплата нагоре до определените стойности. „На практика лицата с доходи до 1500 лева ще заплащат по-малък данък от този, който плащат в момента при действащата пропорционална скала", изчисли и социалистът Румен Гечев, като обясни, че над тази сума данъкът плавно расте.
„Червеният" депутат определи предлаганата от тях скала като изключително балансирана, която ще има ефект не само върху чувството за по-голяма справедливост, но и чисто икономически ефект.
„Благодарение на прогресивната скала в лицата със средни доходи ще останат няколко стотици лева свободни, които хората ще инвестират в стоки от първа необходимост", заключи още Гечев и прогнозира, че това означава повишение на потреблението, растеж на икономиката и повече приходи от корпоративен данък за държавата.
В защита на предложената скала депутатът от столетницата посочи, че няма развита държава в света, която да е станала такава без прогресивна скала за данъчно облагане. Предложението на опозицията от „БСП Лява България" обаче е подобни данъци да влязат в сила от 2016 година, защото по средата на годината няма как да се правят данъчни промени.
Припомняме, че плоският данък от 10% върху доходите бе въведен през 2007 г. от правителството на Сергей Станишев, в коалиция с ДПС и НДСВ.