Бюджетната комисия прие на първо четене по-високите глоби за спекула покрай еврото
Промени в предложения законопроект за въвеждането на еврото ще забранят на регулаторите да налагат санкции за двойно обозначение в рамките на един месец

© ECONOMIC.BG / БТА
Парламентарната Комисия по бюджет и финанси одобри на първо четене предложените спорни промени в Закона за въвеждането на еврото в България. Измененията бяха подкрепени от 11 депутати, докато 9 бяха „против“.
По време на дискусиите неколкократно се повдигна въпросът за необоснованото покачване на цените, за което измененията предвиждат глоби между 1000 и 10 000 лв., за двойното обозначение на цените, както и за публикуването на информация за цените в портала, който Комисията за защита на потребителите (КЗП) създава и ще надзирава.
Различни представители на бизнеса изразиха опасения, че така разписан, законът не дава точна представа кои оправдания са приемливи за завишение на цените, а вместо това се прави опит да се спре всякакво повишение в следващата година и половина.
Държавата се опитва да замрази цените за година и половина“, каза Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки България".
„Ние работим, за да осигурим продоволствената сигурност и сме го правили успешно през последните няколко кризи. Молим, да не се създава изкуствена криза, защото досега никой не е успял да спре на нула инфлацията, както вие се опитвате. Ако имаше такъв, сигурно щеше да е взел Нобелова награда", добави Стратиева.
Впоследствие тя попита дали заплатата е приемливо оправдание, след като нейният размер зависи от пазарните тенденции и недостига на работна ръка.
Изказването ѝ обаче бе посрещнато с известно избухване от Йордан Цонев от „ДПС – Ново начало“.
Той посочи, че заплатата влиза в изчисляване на себестойността на продуктите ви, т.е. е обективен фактор. Същото се отнася и за наема или за повишените цени на доставчик.
Трябва ли да се върнем в първи курс по икономика, за да видим как се определя себестойността на продукта? Това е абсолютно прозрачен и пазарен механизъм“, каза Цонев.
Прочетете още
- Спекула с цени преди еврото? НАП отчита до 40% поскъпване на стоки
- Спецов отрече спекулата с цените, не била навсякъде
- „Риск от дефицит на стоки“: Търговските вериги оспорват предложените по-високи глоби за спекула
- „Нищо позитивно“: Контролът върху спекулата покрай еврото е абсурден
- Търговците са заплашени от глоба до 10 000 лева за спекула покрай еврото
Празен чек за действие
Мартин Димитров от „Продължаваме промяната – Демократична България“ видя друг проблем в Преходни и заключителни разпоредби, в които параграф 1, алинея 1 гласи:
Министерският съвет може да определи правила и условия за въвеждане на временна мярка за противодействие в случай на прекомерното нарастване на цените на стоки и услуги.
Според Димитров, това дава „празен чек за всякакви действия на МС“, тъй като не казва какво точно може да прави кабинетът и какво е „прекомерно“ увеличение на цените.
Колкото до подготвяния от Комисията за защита на потребителите (КЗП) портал с ежеседмична информация за цените на стоките и услугите, депутатът от ПП-ДБ изтъкна, че е редно данните да се обновяват ежедневно, а не на ежеседмична база.
Административната борба със спекулата има опасност да вдигне цените, докато пазарът и конкуренцията свалят цените", добави той.
В отговор към Димитров, заместник-министърът на финансите Методи Методиев посочи, че целта на първа алинея в заключителните разпоредби е да се предотврати случилото се в Хърватия, а именно - въвеждането на ценови таван от страна на държавата.
Не можем да дадем информация за всичките видове възможности, но искаме да предотвратим това, което се случи в Хърватия", каза Методиев.
Според Цонев пазарът е доказал, че не умее да се саморегулира, поради което са необходими административни мерки за превенция, като е оставена възможност на търговците да обосновават ценообразуването на стоките и услугите.
В ситуация сме, в която последните години има сериозно изкривяване на пазара, от страна на големите търговски вериги, трудно се хващат картелни споразумения. Държавата трябва да бъде малко по-строга, отколкото обичайно“, каза Цонев.
Без санкции в рамките на месец
По време на дискусията Станислав Попдончев, зам.-председател и главен финансов директор на Българската стопанска камара, изрази притеснения от кратките срокове за въвеждане на двойно изписване на цените на фискалните бонове, издавани от касовите апарати. По думите му, става въпрос за над 460 000 фискални устройства.
В отговор председателят на ресорната комисия Делян Добрев посочи, че между първо и второ четене на законопроекта ще бъдат предложени изменения, предвиждащи в първия месец от влизане в сила на правилата контролните органи да издават само предупреждения относно двойното обозначаване на цените във фискалните бонове, а след изтичането на този срок вече да се пристъпва към глоби при нарушения.