„Булгаргаз“ пусна търговете за втечнен газ
Енергийният министър ги определи като „реалната диверсификация“

© ECONOMIC.BG / МЕ
„Булгаргаз“ обяви днес търгове за доставка на втечнен природен газ за следващата година. Според служебния енергиен министър сега започва „реалната диверсификация“ в системата при „максимална конкурентност, пълна прозрачност и търсене на най-добри цени“.
Това е голяма стъпка напред, благодарение на която ще осигурим двойно повече газ за страната, а „Булгаргаз“ може да се утвърди като регионален доставчик. Решението, което търсим, е комплексно“, каза Христов по време на брифинг във вторник.
Изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Деница Златева обясни, че стартиращите процедури са в три времеви направления – краткосрочно за доставки за ноември и за декември 2022 г., годишен търг за цялата 2023 г. и дългосрочен за периода 2024 – 2034 г. Съответните количества са 1.5 млн. мегаватчаса за ноември, 2 млн. мегаватчаса за декември, 16 млн. мегаватчаса за 2023 г. и 10.6 млн. мегаватчаса годишно по дългосрочния търг.
Процедурите ще преминат през три етапа, а за дългосрочния ще протекат в рамките на 6 месеца. Първият етап включва подбор на кандидати, които трябва да подадат писмо до „Булгаргаз“. Те трябва да имат ясна собственост и да са с добра репутация. Вторият етап е подаване на офертите, а третият ще е класиране по тръжните документи. Подробната информация ще бъде качена на сайта на дружеството, посочи Златева.
Ще се търсят изключително добри ценови условия и ще бъде показан нов подход в провеждането на процедурите със стриктно спазване на конфиденциалността и сроковете до час. Ще бъде проведено и роуд шоу. Офертите ще се подават на специален имейл, до който ще имат достъп само оторизираните лица. Финалното одобрение е на КЕВР“, каза Деница Златева.
Според служебната власт дългосрочният търг дава добър старт на следващото правителство за постигане на стратегическата цел за диверсификация на доставките.
Запазеното от „Булгаргаз“ количество за 10-годишния период съвпада с графика за пуска на строящия се терминал в Александруполис през 2024 г. По думите не енергийния министър истинската диверсификация ще даде възможност за осигуряване на количества газ, които възлизат на 130 – 150% от нуждите на страната.
Това ни дава шанс за безпроблемно преминаване от един доставчик на друг при критична необходимост. Успоредно се водят преговори за увеличаване на доставките по договора с Азербайджан. Преговорите с „Газпром“ продължават, но за момента няма развитие. Не затваряме вратата пред никого“, допълни министър Христов.
От брифинга стана ясно, че се водят разговори и за осигуряване на допълнителни слотове на терминали в Турция за 2023 г. За същата година е предвидено и участие на България в годишния търг за слотове и за регазификация на терминала в Ревитуса.