България и Румъния може да купуват втечнен газ заедно
Двете страни подписаха споразумение за фериботната връзка Русе – Гюргево

© ECONOMIC.BG / БТА
България и Румъния са се договори за евентуални общи покупки на втечнен газ. Така двете страни се надяват, че ще постигнат и по-ниски цени. Това стана ясно след брифинг на двамата премиери – Кирил Петков и Николае Чука.
Днес нашето правителство дойде в Букурещ от три места – Киев, Брюксел и Баку. Това доказва усилената работа, която всички ние имаме по предизвикателства - енергийна криза, война в Украйна, очертаваща се след това продоволствена криза, ето защо е толкова важно днес България и Румъния да не са само добри съседи, но и добри партньори. Набелязахме конкретни стъпки с конкретни срокове", заяви Петков.
Освен енергийната сигурност на двете страни, премиерите са обсъдили и влизането в Шенген. И Петков, и Чука бяха категорични, че двете правителства трябва да предприемат стъпки, за да засилят този процес.
Влизането в Шенген е огромен приоритет за нас, да се движим заедно и да не се забавят следващите стъпки“, подчерта Петков.
От своя страна румънският премиер подчерта, че двете страни трябва да използват всички дипломатически инструменти, за да докажат, че отговарят на условията и стандартите на Шенгенското пространство.
Енергийната сигурност
Енергийните министри на двете държави ще се съберат на регионална среща в София, която ще се състои на 5 май. Ще бъдат обсъждани потенциални доставки на газ от Азербайджан и Турция.
Тръбата, която докарваше газ през Румъния и България към Турция, сега може да работи в обратна посока. И възможността да купуваме заедно втечнен газ е голяма, защото и ценовите нива ще бъдат различни", заяви Петков.
Той изрази увереност, че връзката с Гърция ще бъде завършена през юни. Румънският премиер допълни, че след юни най-вероятно ще започнат тестове на връзката, като в началото на есента най-вероятно през нея ще потече газ.
Капацитетът й е около 1.5 млрд. куб м. Тя е важна заради капацитета си, но и заради възможността да осигури трафика на газта както от юг към север, така и обратно“, заяви Чука.
Транспортната свързаност
Транспортните и инфраструктурни планове също са били тема на разговор, като двете страни днес подписаха споразумение за фериботната връзка Русе – Гюргево. На срещата присъства и еврокомисарят по транспорта Адина Валеан, която заяви, че р. Дунав е от стратегическо значение за ЕС.
Петков заяви, че следващата седмица работна група ще обсъжда инфраструктурните проекти. Акцент ще бъде поставен върху целогодишното плаване по р. Дунав, както и идеята за още един мост при Русе, но и 4 други, които според Петков, могат не само да свържат двете страни, но и да осигурят икономически просперитет.
Припомняме, че след разговори с румънските власти стана ясно, че фериботната връзка трябва да заработи през юни месец.
Дyнaв мocт в мoмeнтa мoжe дa пoeмa дo 1500 пътни пpeвoзни cpeдcтвa днeвнo в eднa пocoĸa, a фepибoтнaтa вpъзĸa щe мoжe дa пoeмa oщe oĸoлo 600. Toвa e пoчти 30% yвeличeниe нa ĸaпaцитeтa нa гpaничния пyнĸт. Πpeдвиждa ce фepибoтнaтa вpъзĸa дa paзпoлaгa c бyфepeн пapĸинг, тaĸa чe дa нямa зaдpъcтвaния oт aвтoмoбили.
И още – двете страни ще подкрепят европейското бъдеще на Молдова, Украйна и Грузия.
Българският премиер заяви, че не смята, че БСП ще напусне коалицията, защото украинският президент Володимир Зеленски е поискал българските заводи да ремонтират украинската бойна техника.
Нинова, като коалиционен партньор, вярвам, че няма да напусне коалицията. До този момент, въпреки различията, коалицията работи добре и дава добри резултати“, заяви Петков.
Двамата премиери отново ще се срещнат през септември, за да отчетат напредъка по различните проекти.