България има достъп до €266 млн. за проекти в Дунавския регион
Оперативна програма „Дунавски регион“ 2021 – 2027 г. се очаква да бъде одобрена от ЕК през септември

© ECONOMIC.BG / Unsplash
България ще има достъп до над 266 млн. евро за финансиране на съвместни проекти по програма „Дунавски регион“ 2021 – 2027 г., съобщават от Министерство на регионалното развитие. Четиринадесетте държави, които участват в нея, приеха финалния й вариант на заседание в Будапеща. Управляващият орган – Министерство на финансите на Унгария, ще подаде официално програмата в Европейската комисия. Очаква се тя да бъде одобрена в началото на септември тази година, след което ще започне реалното ѝ изпълнение.
По време на заседанието държавите партньори по програмата единодушно изразиха подкрепа и съпричастност към Украйна заради военните действия на нейна територия. С цел подпомагане и за насърчаване на транснационалното сътрудничество бе взето решение Украйна да участва в програмата с цялата си територия.
В „Дунавски регион“ ще участват региони и от Австрия, България, Чехия, Германия (федерални провинции Бавария и Баден-Вюртемберг), Хърватия, Румъния, Словения и Словакия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Молдова и Украйна.
Бенефициентите ще могат да подават проектни предложения по четири приоритета:
- „По-конкурентоспособен и по-иновативен Дунавски регион“ – тук влизат научни проучвания и по-плавен преход към Индустрия 4.0;
- „По-зелен и нисковъглероден Дунавски регион“ – насърчаването на използването на възобновяеми източници на енергия, както и адаптация към климатичните промени, опазване на биоразнообразието;
- „По-социален Дунавски регион“ – иновативни програми за обучение на кадри, както и развитие на туризма;
- „По-добро управление на сътрудничеството в Дунавския регион“ – проекти за преодоляване на регионалните различия.
По предложение на Европейската комисия спестените средства по Европейския инструмент за съседство по програма „Дунав“ 2014 – 2020 г. в размер на 5 млн. евро, предвидени за Украйна и Молдова, ще бъдат пренасочени към други европейски програми с участието на двете държави за финансиране на дейности за хуманитарна помощ и подкрепа за бежанци.
В рамките на заседанието бяха обсъдени възможностите за подкрепа на Дунавската стратегия, които бъдещата програма ще осигури, както и механизмите за по-облекчено изпълнение на съвместните проекти и инициативи.