България има нужда от сериозни инвестиции за зелен преход
До 2030 г. ЕИБ цели да привлече инвестиции в областта на климата и екологичната устойчивост за 1 трилион евро
Теодор Радонов, ръководител на представителството на ЕИБ в България:

Снимка: Списание Икономика
Г-н Радонов, кои са ключовите инвестиции в България на Европейската инвестиционна банка до момента?
Истината е, че ние не разглеждаме нашето съдействие само откъм стриктно финансовите му измерения. Затова, говорейки за ключови инвестиции, не бих искал просто да хвърлям в пространството цифри, защото това е твърде лесно – особено за организация с толкова мащабен ресурс като нашия. Не че финансирането не е важно, напротив: ЕИБ е институцията за дългосрочно кредитиране на Европейския съюз, собственост на страните членки, и предоставя сериозно финансиране в световен мащаб.
Но смятам, че отвъд цифрите винаги стои нашата обединена философия и визия за това в каква Европа бихме искали да живеем: по-зелена, екологична и устойчива, по-свързана, с по-малко регионални различия, дигитализирана и инвестираща в разработката на ключови технологии, които да подобрят общото ни добруване и да ускорят прогреса на човечеството. Тоест – искрено се надявам да носим с достойнство споделената ни отговорност към идните поколения.
Затова и ще спомена три конкретни инвестиции, които са в ясно изразен тон с нашата визионерска мисия. Сред тях със сигурност е подкрепата ни за Софийското метро, защото така поддържаме по-екологичния и устойчив транспорт в столицата - ЕИБ е дългосрочен партньор на общината по този проект. Без помощта на Европейската инвестиционна банка градът щеше да има с около 18 км. по-малко метро, с всичките произтичащи от това негативи. ЕИБ помогна и с консултантски услуги чрез програмата JASPERS при подготовката на общо 6 проекта с дължина на метротрасето 34 км. през периода 2008-2020 г.
Друг емблематичен проект е детската болницата в Бургас. И тук също така е важно да отбележим холистичния подход, посредством който ЕИБ предлага, от една страна, консултантски услуги на общината, а от друга - се очаква да подсигури и част от финансиране. ЕИБ и Европейският консултантски център по инвестиционни въпроси – партньорство между ЕИБ и ЕК в рамките на Плана за инвестиции за Европа, оказват ключова консултантска подкрепа на общината, като й предоставят цялостно пред-проектно проучване, което включва функционално планиране и идейни проекти за болницата, в съответствие с най-добрите международни практики и стандарти.
Също така показателна за дългосрочните ни намерения и организационна философия е инвестицията ни миналата година във високотехнологичната компания EnduroSat, която е изключително активен участник в аеро-космическия сектор. Финансирането е по линия на Европейския гаранционен фонд (ЕГФ), създаден от ЕИБ, за да подпомага европейски дружества по време на пандемията от COVID-19. Инвестицията на ЕИБ подкрепи растежа на EnduroSat и създаването на работни места за по-нататъшно развитие на иновативни, високоефективни и ценово достъпни наносателити и услуги на компанията, предназначени за бизнес, изследвания и научни екипи от цял свят. Тя подпомага и разрастването на революционната Споделена услуга за изстрелване и операции в космоса (Shared Satellite Service) на EnduroSat. Тази нова концепция реално демократизира достъпа до космически данни!
Насърчаването на зелен преход е основен акцент в работата на финансовата институция, която се определя като „Климатичната банка на ЕС“. Кои са приоритетните области и сфери, които ЕИБ ще финансира?
Както вероятно знаете, Европейският Зелен пакт има за цел ЕС да бъде въглеродно неутрален до 2050 г. Това е свързано със сериозни инвестиции в икономиката, със силен фокус върху транспорта, енергетиката и промишлеността.
Групата на Европейската инвестиционна банка вече има своята Пътна карта на климатичната банка с цел да покажем как до 2030 г. ще подкрепяме Зеления пакт и ще привлечем инвестиции в областта на климата и екологичната устойчивост на стойност 1 трилион евро. Също така до 2025 г. ще увеличим размера на годишните ни инвестиции в мерки за климата и устойчива околна среда на не по-малко от 50% от дейността ни. Още от началото на миналата година всички нови операции на Групата на ЕИБ са в съответствие с Парижкото споразумение за климата.
Но това далеч не е всичко. ЕИБ смята да увеличи дела на своето кредитиране за действия в областта на климата и околната среда, фокусирайки се върху области като зелен транспорт (с повече инвестиции за железопътна и градска мобилност), чиста енергия и зелени градове, нови технологии и постоянни иновации, сред които инвестициите в зелен водород са ключови.
Истината е, че всяка наша активност и инициатива е съобразена с факта, че сме наистина Климатичната банка на ЕС. Една организация трябва винаги да практикува това, което изповядва публично.
Как подпомагате развитието на регионите, които все още остават едни от най-бедните в ЕС?
Европейската инвестиционна банка наистина работи сериозно за т.нар. сближаване и нашата цел винаги е била кохезионните региони да наваксат и да се доближат по развитие и стандарт до по-заможните райони на ЕС. Това няма как да стане светкавично, разбира се, но подкрепата за кохезионната политика от страна на ЕИБ е последователна и добре обмислена.
Финансирането на проекти, които допринасят за икономическото, социално и териториално сближаване в ЕС е всъщност една от причините за съществуването на Европейската инвестиционна банка. В този смисъл сближаването е залегнало в основата на операциите на ЕИБ още от нейното учредяване през 1958 г. и сред основните функции на банката е да подкрепя развитието на вътрешния пазар и намаляването на регионалните различия, по-специално чрез улесняване на финансирането на проекти в по-слабо развитите региони на съюза.
С оглед на климатичната мисия на ЕИБ също така трябва да спомена, че тези кохезионни региони, в които попада и България, имат нужда от наистина сериозни инвестиции в зеления преход и създаването на екологична устойчивост, тъй като в миналото този подход не е бил приоритетен. Всъщност, вследствие на дългогодишното инвестиране в базова инфраструктура и по-малко в областта на климата, сега регионите на сближаване са изправени пред по-сериозни екологични предизвикателства, които вървят успоредно с икономически и социални такива.
Наскоро Групата на ЕИБ подписа изключително важно споразумение с „УниКредит Булбанк“, бихте ли разказали повече за него? Защо то е толкова емблематично?
Синтетичната секюритизация е по своята същност вид гаранционен инструмент, целящ освобождаването на част от капиталовите ресурси на „УниКредит Булбанк“, които в момента са заети за покриването на капиталови изисквания върху вече отпуснати кредити за малки и средни предприятия и дружества със средна капитализация (т.нар. mid-caps). Споразумението за синтетичната секюритизация ще покрие първите по ред загуби до 90 млн. евро на портфейл от съществуващи кредити в размер от 1 милиард евро. Освободените капиталови ресурси, благодарение на този инструмент, ще позволят на банката да осигури около 630 млн. евро за нови заеми за малки и средни предприятия и то при преференциални условия.
Програмата бе разработена и се внедрява съвместно от Европейският инвестиционен фонд и Европейската инвестиционна банка. Това е първата синтетична секюритизация на Групата на ЕИБ в България и се очаква тя да даде много силен импулс на българския банков пазар.
Кои са целите, които Вие лично си поставяте и искате да видите постигнати от Представителството на ЕИБ в България?
Разбира се, още повече мащабни и важни за обществото проекти, които ЕИБ би могла да подкрепи с финансиране и с предоставянето на консултантски услуги, са добро мерило за успешно свършена работа. Още повече, ако сме и свидетели на осезаемото им ползотворно влияние върху околната среда.
Но не по-малко важно е и да успеем да бъдем разпознаваеми от обществото у нас. Вратата на ЕИБ е винаги отворена за обсъждането на смислени инициативи и обосновани инвестиции. В крайна сметка, най-добрите хрумвания винаги се раждат в диалога, а светът има остра нужда от находчиви и визионерски идеи.