България има три месеца да реши иска ли още осем самолета F-16
Цената отново е в долари, но не е ясно как ще се плаща

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Правителство и парламент имат срок до 1 ноември да решат дали приемат офертата на САЩ за закупуване на още осем изтребителя F-16. Това заяви военният министър Драгомир Заков по време на бюджетната комисия относно запитването, което българската страна бе изпратило за втора порция военни самолети.
Това е най-сериозният технологичен проект за армията ни към момента. Има срокове, които са доста кратки и зависят от това дали ще има работещ парламент“, коментира Заков.
В хипотезата на предсрочни избори през октомври парламентът ще бъде разпуснат още около 1 август, което от своя страна означава, че решението трябва да бъде взето или от сегашния кабинет, или от служебен, a след това подкрепен от новия парламент. По закон толкова големи покупки, като осем нови изтребителя, задължително трябва да минат през Народното събрание.
По отношение на ценовата оферта за вторите осем машини, министърът посочи, че „като стойност офертата е съпоставима с първата, но включва по-голям пакет способности“. Припомняме, че първите осем военни самолета от САЩ струваха на бюджета 2.1 млрд. лв. Те бяха платени наведнъж авансово, като сега не е сигурно дали механизмът ще е същият. По думите на Заков схемата тепърва ще се уточнява и не е изрично записана в офертата. Бившият военен министър на ГЕРБ Красимир Каракачанов многократно заявяваше, че втора партида изтребители не би трябвало да се плаща наведнъж.
Ясно е, че стойността отново е изразена в долари. На въпрос дали няма да е проблем покачването на долара, Заков отговори, че за 7 – 8 години не е ясно как ще се движи курсът и в чия полза ще е това.
В комисията той увери, че първите самолети ще пристигнат в България до 2025 г., а вторите биха били доставени до 2028 г.
Припомняме, че машините се очакваха още догодина, но заради пандемията производителят Lockheed Martin посочи, че ще има забавяне. Заради войната в Украйна пък забавянето притесни политическото ръководство.
Промени в настоящия договор
В бюджетната комисия депутатите одобриха на първо четене и промени във вече сключения договор с департамента по отбрана на САЩ. Става въпрос за „осъвременяване“ на елементи от вече сключения договор, които по думите на министъра не увеличават стойността на договора, а надграждат договореното, „което е в наша полза“.
Министърът посочи, че без това одобрение изпълнението на целия проект може да бъде поставен в риск.
Това, което се променя по договора, повишава способностите на самолетите“, заяви Заков.
Конкретните параметри са секретни, но по същество се отнасят до промени в спецификите и конфигурацията на оборудването за самолетите.