България иска до 3 млрд. евро заем по инструмента SAFE за отбрана
С парите страната иска финансово да обезпечи изпълнението на приоритетните военни способности

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Снимката е илюстративна
България ще кандидатства за до 3 млрд. евро заем за подсилване на отбранителната си промишленост. Средствата могат да бъдат получени по линия на инструмента „Мерки за сигурността за Европа“ (SAFE), който Блокът ще използва за спешни и мащабни публични инвестиции в подкрепа на европейската отбранителна индустрия.
Министерският съвет прие решението на заседанието си в сряда и с него упълномощава министъра на отбраната да подпише и подаде заявление за интерес до Европейската комисия до 29 юли, но не е с правнообвързващ характер.
С парите (най-малко 2.7 млрд. евро) правителството иска да обезпечи финансово изпълнението приоритетните военни способности, необходими за да се гарантира националната и съюзната сигурност.
В съобщението не се уточняват конкретни проекти, в които ще бъдат вложени.
От МС уточняват, че съществено предимство на инструмента е освобождаването от ДДС на доставките, свързани с изпълнение на проектите, финансирани със заемни средства. SAFE ще даде възможност за поетапно увеличаване на националните разходи за отбрана в изпълнение на решението на държавните и правителствените ръководители на НАТО, взето по време на срещата им в Хага на 24 – 25 юни т.г., в рамките на фискалните правила и ограничения по Закона за публичните финанси.
Припомняме, че още през март Европейската комисия предложи Европейският съюз да изтегли нов общ заем на стойност 150 милиарда евро. Идеята е парите от общия дълг да се използват за отпускане на кредити за правителствата на държавите от Блока за повишаване на отбранителните им способности. С тях ще бъдат финансирани различни военни области, като въздушна и противоракетна отбрана, артилерийски системи, ракети и боеприпаси, дронове и системи за борба с дронове или за посрещане на други нужди от кибернетична до военна мобилност.
Тази стъпка е част от общите усилия за финансиране на стойност 800 милиарда евро, с които Европейският съюз да започне да се превъоръжава на фона на обръщането на политиката във Вашингтон.