България няма да бъде глобена от ЕС заради мръсния въздух
Съдът на ЕС отхвърли иск на Комисията срещу страната ни
Съдът на Европейския съюз отхвърли иска на Европейската комисия срещу България заради качеството на въздуха. По този страната ще спести над 11 млн. лв. глоби, които трябваше да плати при загуба на делото в Люксембург.
Висшият съд на ЕС определи като недопустим искът на Европейската комисия срещу България, с който тя иска страната да бъде глобена за това, че не съблюдава европейските стандарти за чистотата на въздуха“, пише в мотивите към решението.
Става въпрос за делото, заведено пред декември 2020 г. от ЕК срещу България. Тогава Комисията реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу страната, тъй като тя не е осигурила цялостно изпълнение на решението на Съда от 5 април 2017 г. Накратко: в продължение на три години не е правила нищо, за да изпълни задълженията си да подобри качеството на въздуха.
В решението на европейския съд от 2017 г. беше констатирано, че България не е изпълнила задълженията си по европейското законодателство относно качеството на атмосферния въздух. По-конкретно, в страната систематично и постоянно не са били спазвани пределно допустимите стойности за фини прахови частици (ПЧ10) и не са били предприети подходящи мерки, с които да се гарантира, че периодът на превишаванията е възможно най-кратък.
След три години ЕК решава, че постигнатите към момента резултати в посока по-чист въздух са незадоволителни, тъй като България все още не е започнала реално да прилага мерки по места, чрез които да се осигури спазването на пределно допустимите стойности. Страната тогава докладва, че повечето мерки се намират в подготвителна фаза или предстои да влязат в действие чак през 2024 г.
Европейската комисия иска на България да ѝ бъде наложена глоба в размер на 3156 евро за всеки ден просрочие от 5 април 2017 г. до деня на определяне на решение по делото, но глобата няма да е по-малка от 653 хил. евро. Това прави поне 10 млн. лв. Освен това Комисията искаше България да бъде осъдена да плати и 5677.20 евро на ден, ако не разреши проблема като за всяка от зоните с мръсен въздух от датата на постановяване на решението до годината на пълно изпълнение на задълженията, щеше да струв още около 20 млн. лв. на година.
В решението си от днес Съдът на ЕС постановява, че към момента на подаване на иска Европейската комисия не е изпълнила задължението си да докаже, че България продължава да не изпълнява изискванията за чистота на въздуха според Директивата за чистотата на атмосферния въздух.
Съдът казва още, че „Комисията е длъжна не само да проверява по време на цялата досъдебна процедура и преди издаването на официалното уведомително писмо дали въпросното съдебно решение междувременно не е било изпълнено, но и в това уведомително писмо да твърди и prima facie да установи ясно, че съдебното решение все още няма да е изпълнено към референтната дата“.
Това е само една от общо 18-те процедури, които се водят срещу България в сектор околна среда, в който страната ни значително изостава от еворпейските норми.