България се задейства в привличането на арабски инвестиции
Двустранният стокообмен е нараснал с 18% за полугодието

© ECONOMIC.BG / Министерство на икономиката и индустрията
България и Обединените арабски емирства придвижиха дълго чаканото Споразумение за насърчаване и взаимна защита на инвестициите между двете страни. Според служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов именно липсата на стратегическия документ, за който иначе се говори и настоява отдавна, е може би основната пречка да няма повече и по-големи арабски проекти в страната.
Реализирани са десетки посещения на българските институции и бизнеса и всеки път, когато се е стигало до представяне на наистина големи проекти за инвестиции, е поставян въпросът за това споразумение. Въпреки това нищо не е било направено за поставянето на тази административна основа за развитие на икономическите ни отношения“, коментира Стоянов, цитиран в прессъобщение на икономическото ведомство.
В него се изтъква, че работата по споразумението се е задълбочила през последните седмици, а формалното му подписване се очаква в най-кратки срокове.
На България се гледа като на дестинация с потенциал – заради стратегическото географско положение и достъпа до единния европейски пазар – който обаче правителствата досега не успяват да го реализират кой знае колко. Що се отнася до интереса на ОАЕ към региона, показателни са новините от последната година.
Едната е от ноември 2021 г., когато стана ясно, че емирствата създават фонд от 10 млрд. долара за инвестиции в Турция. Втората е по-скорошна и актуална, особено на фона на разразяващата се енергийна криза на континента. Тя е от май месец тази година и е за сключено споразумение между съседна Гърция и ОАЕ за инвестиции за 4 млрд. евро в сектора на възобновяемите източници.
На фона на милиарди инвестиции в някои европейски държави, общата стойност на проектите на компaнии от ОАЕ у нас възлиза на 129.3 млн. евро“, отбеляза министър Стоянов.
Стокообменът България – ОАЕ
Инвестициите на ОАЕ в България през миналата година възлизат на една 3.1 млн. евро., по данни на МИИ. Все пак данните за първите шест месеца на 2022 г. потвърждават тенденцията за ръст на двустранния стокообмен – с 18%, или общо 83.2 млн. долара. Българският износ за Обединените арабски емирства е двойно по-голям от насрещния внос.
Българският износ заема около 2/3 от стокообмена, като положителна тенденция е, че съществен дял от него са продукти от машиностроенето; електрическа апаратура и консумативи за медицината”, допълни Стоянов.
Икономическият министър е част от официалната делегация на президента Румен Радев в ОАЕ. В нея участват още вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев, министърът на външните работи Николай Милков, министърът на иновациите и растежа Александър Пулев и др.
По време на визитата министър Никола Стоянов подписа два меморандума за сътрудничество – в областта на земеделието и туризма.