България ще може да подкрепи засегнатите от войната фирми
Европейската комисия ще облекчи правилата за държавна помощ заради санкциите срещу Русия и високата цена на енергията
Европейските компании, засегнати от санкциите срещу Русия, ще могат да получат държавна подкрепа до 400 хил. евро. те също така ще имат право на компенсации до 30% от енергийните разходи, съобщава Reuters, позовавайки се на съобщение от Европейската комисия.
Брюксел прие в сряда временни правила за държавна помощ, които ще позволят на 27-те членки на Блока да подпомогнат икономиките си заради войната в Украйна. Страните ще могат да предлагат ограничени субсидии и евтини заеми на фирмите, които алармираха, че западните санкции създават проблеми. Засегнати са авиокомпании, производители на автомобили, туристически бизнес, строителен бизнес и др.
Компаниите в секторите на селското стопанство, рибарството и аквакултурите могат да получат до 35 хил. евро, докато предприятията, изправени пред ликвидна криза, могат да получат държавни гаранции и субсидирани заеми.
Комисията не уточни кои сектори ще отговарят на условията за по-голяма подкрепа. Временно разхлабените мерки за държавна помощ ще важат до края на годината.
Компаниите могат да получат държавна помощ до 30% от разходите си за енергия, но не повече от 2 млн. евро. Когато дружеството понесе оперативни загуби, може да е необходима допълнителна помощ, за да се гарантира продължаването на дадена стопанска дейност. За тази цел държавите членки могат да предоставят помощ, надвишаваща тези прагове, в размер до 25 млн. евро за енергоемките потребители и до 50 млн. евро за дружества, осъществяващи дейност в конкретни сектори, като например производството на алуминий и други метали, стъклени влакна, целулоза, торове или водород, както и много основни химични вещества.
Санкциите оказват влияние върху европейската икономика и ще продължат да го правят през следващите месеци. Трябва да смекчим икономическото въздействие на тази война и да подкрепим сериозно засегнатите компании и сектори", каза заместник-председателят на Комисията Маргрете Вестагер в декларация.