България увеличава капитала си в Черноморската банка
В последните години банката продължава да съдейства за развитието на българския бизнес

Снимка: Черноморската банка за търговия и развитие
Служебното правителство на президента Румен Радев даде съгласието си да бъде увеличено участието на България в капитала на Черноморската банка за търговия и развитие. Решението е взето по предложение на Министерството на финансите и след гласуваното увеличаване на капитала на банката от нейния управителен орган.
България има статут на страна учредителка в Черноморската банка, като акционерното ѝ участие е в размер на 13.5%. Понастоящем българският представител в Борда на директорите на регионалната банка е зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.
Членството в международната финансова институция създава възможност за участие на страната ни в съвместни проекти в рамките на черноморското икономическо сътрудничество и за влияние върху финансирането и реализацията им.
В последните години банката продължава да съдейства за развитието на българския бизнес. Преди около две години тя отпусна заем от 35 млн. евро на българската компания „Олива“ за новия ѝ завод за преработка на слънчоглед и рапица. Банката инвестира и 35 млн. евро в Българския енергиен холдинг преди година.
Припомняме, че само преди месец Народното събрание даде одобрение за увеличаване на капитала и в други две финансови институции, които са част от Групата на Световната банка – Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) и Международната финансова корпорация (МФК). За тази цел правителството ще внесе 37 млн. долара.
Междувременно продължава процесът по излизането на България от двете банки от съветската епоха – Международната инвестиционна банка (МИБ) и Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС). По време на заседанието си днес кабинетът одобри позиция на страната ни във връзка с прекратяването на членството, а финалното решение вече е разпределено за разглеждане от бюджетна комисия в четвъртък.