Българинът Влад Тенев отказва да продава Robinhood
Ден по-рано компанията съкрати една четвърт от работната си сила

© ECONOMIC.BG / Wikipedia
Българинът Влад Тенев отказва да продаде своята компания за търговия с акции и криптовалути въпреки последните появили се трудности. Главният изпълнителен директор на Robinhood Markets заяви в интервю за CNBC в сряда, че компанията не се стреми да бъде придобита въпреки обявените големи съкращения след още едно тримесечие на спад на активните потребители.
С една дума: Не“, каза Тенев, попитан за потенциална покупка от друга фирма. „Мисля, че сме в страхотна позиция като самостоятелна компания. Обичам ни като самостоятелна компания“.
През май главният изпълнителен директор на FTX Сам Банкман-Фрид разкри, че има дял в Robinhood, стимулирайки спекулации за потенциална оферта за поглъщане от брокерската компания, фокусирана върху крипто. Ръководството ѝ все пак отрече да иска да купи Robinhood директно.
Според Тенев Robinhood е нащрек за потенциални собствени придобивания. Компанията отчете 6 млрд. долара ликвидни средства в баланса си в края на тримесечието.
Всъщност виждаме възможности, особено в тази пазарна среда, да използваме баланса, който имаме... за придобиване на компании, които ускоряват нашата пътна карта“, каза Тенев.
Коментарът на Тенев дойде ден след като обяви, че съкращава 23% от работната си сила. Компанията също така отчете по-малка от очакваната загуба за второто тримесечие, но месечните активни потребители са намалели – заедно с приходите – с повече от 40% през годината.
Акциите на Robinhood поскъпнаха с 11.7% в сряда след съобщението за уволненията. Няколко анализатори от Уолстрийт казаха, че усилията за намаляване на разходите могат да бъдат тласък за акциите.
Robinhood намали насоките за разходите си за цялата година с приблизително 290 млн. долара. Тенев каза, че компанията планира да има положителна коригирана EBITDA (бел. р. – печалба преди данъци и такси).
Фирмата очаква повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв да бъде източник на ръст на приходите под формата на лихви. Финансовият директор Джейсън Уорник изчисли, че всяко едно увеличение на лихвения процент с по 0.25% се превръща в около 40 млн. долара годишен приход за Robinhood.
Точните ползи от повишенията на лихвите ще зависят от това как балансите и клиентските ставки варират във времето“, обясни Уорник.
Въпреки ралито в сряда, акциите на Robinhood все още са надолу с близо 42% от началото на годината и с повече от 70% от цената на IPO-то миналата година.