Финансовата комисия към ЕП увеличи бюджета на ЕС с €3 млрд.
Основна част от допълнителните пари са насочени към политики, свързани с климатичните промени

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
Парламентарната комисия по бюджети към Европейския парламент гласува предложение за бюджет в общ размер от 171 млрд. евро, което е с 2.7 млрд. евро повече от първоначалното предложение на Европейската комисия (168,3 милиарда евро за поети задължения). Освен това, евродепутатите решиха да предоставят на разположение допълнителни бюджетни кредити за поети задължения в размер на 280.7 млн. евро, съгласно член 15, параграф 3 от Финансовия регламент, поради отпадането на някои бюджетни задължения от неизпълнени научноизследователски проекти.
Около 93% от бюджета на ЕС финансира реални дейности на местно ниво в страни от ЕС и извън него. Средствата отиват директно при граждани, региони, градове, земеделски производители, изследователи, студенти, неправителствени организации и предприятия, се казва в мотивите към решението на законодателите.
Допълнителните близо 3 млрд. евро са основно по линия на политики, свързани с борбата с промените в климата, сред които са Механизма за свързване на Европа (инвестиции в транспортната и енергийната инфраструктура), свързаните с климата изследвания в програмата „Хоризонт 2020“ и други екологични програми. Заложени са допълнителни пари за подпомагане на държави извън ЕС. Целта е в многогодишната финансова рамка за периода 2014-2020 г. да се осигурят обещаните 20% инвестиции на ЕС за борба с промените в климата.„Днешното гласуване в комисията по бюджети на тези два милиарда евро повече за борба с промените в климата, показва, че Европейският парламент успя да постави климата в центъра на преговорите за бюджета на ЕС за 2020 г. Ние сме поели ангажимента да изпълним това, което обещаха държавните глави на конференцията за климата в Ню Йорк, а именно конкретни действия за справяне с глобалното затопляне и за опазване на околната среда чрез увеличение на инвестициите в зелени технологии и екологични иновации“, коментира докладчикът Моника Холмайер (ЕНП, Германия).
Други съществени увеличения на парламентарната комисия към проектобюджета, предложен от Европейската комисия, се отнасят до инициативата за младежка заетост (+363.3 млн. евро, като по този начин общата сума за 2020 г. е увеличена на 480 млн. евро), програма „Еразъм“, малките и средни предприятия, а също и научните изследвания и иновации в области като цифрови технологии, здравеопазване, и технологии, ориентирани към бъдещето.
Целият Парламент ще гласува позицията си по проектобюджета на ЕС за 2020 г. на 23 октомври. Това ще сложи началото на три седмици „помирителни“ преговори със Съвета. Целта е постигане на споразумение между двете институции навреме, за да може парламентът да гласува бюджета и в края на ноември да бъде подписан от неговия председател.
За разлика от националните бюджети, които се използват до голяма степен за предоставяне на обществени услуги и финансиране на системи за социално осигуряване, бюджетът на ЕС е предимно инвестиционен инструмент и за разлика от националните бюджети не може да отчете дефицит.