Цените на петрола се успокоиха след паническия скок вчера
Пресиленото рали във вторник бе предизвикано от изказвания на Саудитска Арабия, на които пазарите реагираха по-бурно от необходимото

© ECONOMIC.BG / Dreamstime
Цените на петрола паднаха в сряда, след като предишния ден регистрираха близо 4% скок. Понижението дойде след отслабването на страховете за предстоящо намаляване на добива от Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ – групата, известна като ОПЕК+.
Фючърсите на глобалния референтен суров петрол Brent паднаха с 40 цента, или 0.4%, до 99.82 за барел днес, след като се покачиха с 3.9% във вторник. Тези на западнотексаския суров петрол (WTI) в САЩ се понижиха с 27 цента, или 0.29%, до 93.47 долара за барел, след като вчера скочиха с 3.7%.
Вчерашните ръстове дойдоха, след като министърът на енергетиката на Саудитска Арабия, водеща страна в ОПЕК, насочи вниманието към възможността за съкращаване на доставките, за да се балансира т.н. от него „шизофреничен“ пазар.
Според Вандана Хари, основател на фирмата за анализи на петролния пазар Vanda Insights, ако вчерашният коментар на Абдулазиз бин Салман не бъде последван от още сигнали или действия от страна на ОПЕК+ за ограничаване на добива, цените би трябвало да се стабилизират.
ОПЕК+ вече доставя около 2.8 милиона барела на ден по-малко от месечната си цел. Затова и намаляване на производството би донесло по-големи усложнения от обикновено, обясняват Хари.
Въпреки това потенциалните съкращения на производството на ОПЕК+ са възможни. Сигналите за такива съвпадат с очакваното връщане на Иран на петролните пазари, ако страната успее да сключи ядрена сделка със Запада.
Високопоставен американски служител каза пред Reuters в понеделник, че Иран се е отказал от някои от основните си искания за възобновяване на сделката, което е знак за напредък.
„Ралито във вторник бе пресилено, тъй като много инвеститори знаеха, че ще отнеме няколко месеца, преди иранският петрол да потече на международния пазар, дори ако беше сключено споразумение за подновяване на ядрената сделка с Техеран от 2015 г. Това означава, че ОПЕК+ няма да намали добива толкова бързо“, каза Казухико Сайто, главен анализатор във Fujitomi Securities.
Все пак няма много място за спад на пазара поради силното търсене на гориво за отопление през зимата“, изтъкна той, давайки за пример неотдавнашните повишения на пазара на петрол в САЩ и растящите цени на природния газ, които засилиха очакванията за по-силно търсене на гориво за отопление и по-строго предлагане на суров петрол.
Цените на газа в САЩ надхвърлиха 10 долара за първи път от около 14 години в резултат на скока на цените в Европа, където ограничените доставки продължават да са проблем.
Запасите от суров петрол в САЩ намаляха с около 5.6 милиона барела за седмицата, приключила на 19 август, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник. Това само подчертава състоянието на свития пазар.
Но запасите от бензин се увеличиха с около 268 000 барела, а тези от дестилат – с около 1.1 милиона барела.