ChatGPT може да „разбие капитализма“... ако не се удави в него
OpenAI преплете съдбата си с гиганта Microsoft, а бивши служители сигнализират за намаляване на акцента върху демократизирането на AI

Снимка: Depositphotos
Милиони потребители по света вече са тествали ChatGPT – кой, за да си напише домашно, кой да си помогне с рецепти за вечеря или просто за забавление. Един от създателите на инструмента обаче поглежда много по-далеч.
Откакто стартира през ноември, ChatGPT набра изключителна популярност в цял свят. Само за пет дни софтуерът достигна 1 милион потребители, а миналата седмица бе обявен за най-бързо развиващото се приложение в историята, оставяйки зад гърба си водещи социални мрежи, включително Instagram и TikTok.
OpenAI, разработчикът на усъвършенствания чатбот, също се сдоби с голяма известност. Миналия месец компанията привлече нова инвестиция от страна на Microsoft, този път в размер на 10 млрд. долара. Финансирането тласка дружеството към оценка от 29 млрд. долара и не само го нарежда сред най-скъпо струващите частни фирми, но и подчертава огромния потенциал на технологията.
Сам Олтман, някога отпаднал от Станфорд, а през 2015 г. станал един от основателите на OpenAI, обясни, че крайната цел на ChatGPT е достигането на т.нар. общ изкуствен интелект (Artificial General Intelligence – AGI), тоест способността машините да мислят като хората. Днес тя изглежда все още много далеч, но ако нещата в компанията се развият по правилния начин, това би могло дори да преобърне икономическия модел, срещу който Олтман се е бунтувал, когато я е създавал.
Ако AGI наистина се случи пълноценно, мога да си представя всички онези начини, по които ще разбие капитализма“, казва Олтман в интервю за Forbes.
Oлтман основава OpenAI заедно с група ранни инвеститори, сред които Илон Мъск и Питър Тийл. Още на старта те си поставят за цел да се противопоставят на нарастващата хегемония на Google в областта. Компанията зад най-голямата търсачка в света по това време току-що бе приключила придобиването за близо 500 млн. долара на DeepMind, базирания в Лондон AI стартъп (б.р. – който неотдавна постигна голям пробив, като каталогизира почти всички известни протеини в човешкото тяло).
Олтман иска да се противопостави на идеята, че един технологичен гигант може да монополизира изследванията в областта на изкуствения интелект за години напред. По думите му мисията на OpenAI е точно обратната: Целта е да се демократизира изкуственият интелект и да се разпределят ползите от него възможно най-равномерно, като непрекъснато се споделят със света работата, изследванията и дори патентите на компанията.
Нашата цел е да развиваме цифровия интелект по начин, който е най-вероятно да бъде от полза за човечеството като цяло, без да сме ограничени от необходимостта да генерираме финансова възвръщаемост. Тъй като нашите изследвания са свободни от финансови задължения, можем да се съсредоточим по-добре върху положителното въздействие върху хората“, обяви компанията в изявление при стартирането си през 2015 г.
Когато Microsoft потвърди, че разширява партньорството си с OpenAI миналия месец, главният изпълнителен директор Сатя Надела посочи в изявление, че двете компании споделят амбицията да „демократизират изкуствения интелект като нова технологична платформа“.
Но скептиците не могат да не забележат, че OpenAI като че ли започва да отстъпва от антикапиталистическите си идеали, след като преплете финансовата си съдба с тази на Microsoft – на практика технологичният гигант ще отговаря за стартъпа за изкуствен интелект, докато той не успее да изплати първоначалната инвестиция плюс лихвите.
Вътрешният конфликт относно идентичността на OpenAI през следващите месеци и години е в центъра на последния материал на корицата на списание Fortune. Медията разговаряла с няколко бивши служители на стартъпа, които са напуснали компанията поради „културни и стратегически промени“, включително намаляване на акцента върху демократизирането на изкуствения интелект.
Тази седмица OpenAI обяви, че ще тества месечен абонаментен план за ChatGPT, след като Олтман написа в Twitter през декември, че
в някакъв момент ще трябва да го монетизира по някакъв начин“.
В интервюто си за Forbes Олтман заяви, че все още вярва, че OpenAI може да балансира между целта си за демократизация и новите си бизнес интереси за печелене на пари. „Мисля, че капитализмът е страхотен. Обичам капитализма“, каза той и добави, че макар да вижда капитализма като най-добрия икономически модел от цяла група лоши модели, все още се надява „да намерим много по-добър“.
Той повтори идеята, че нито една компания не трябва да притежава изкуствения интелект и да трупа ползи от него, и добави, че прави всичко възможно OpenAI да не се превърне в такава.
Опитахме се да създадем структура, която, доколкото знам, не прилича на никоя друга корпоративна структура“, каза той. „Ако наистина, наистина получим AGI и тя се счупи, ще ни трябва нещо различно [в структурата на компанията].“