Чешка система за управление на АЕЦ „Козлодуй“ заменя руската
Управлението и защитата на реакторите се поверява на компанията ZAT срещу 15.5 млн. евро

Снимка: АЕЦ Козлодуй
АЕЦ „Козлодуй“ ще работи с чешка система за управление и защита заради новото ядрено гориво, което се очаква да използва централата след няколко години.
Системата за управление и защита на реакторната установка (СУЗ) ще се достави от чешката ZAT, която е неин разработчик. Договорът между компанията и атомната електроцентрала е сключен в средата на март за двата действащи реактора и е на стойност 15.5 млн. евро.
След близо две години преговори с представители на Български енергиен холдинг (БЕХ) и АЕЦ „Козлодуй“ в средата на март подписахме договор за доставка на RRCS – Системата за управление на реакторната установка за блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй“, пишат от чешкото дружество.
Доставката на системите за двата блока ще се извърши през следващите три години. През първата ще се проведе фазата на проекта, през 2025 г. ще бъдат извършени доставките, монтажът и възстановяването на първия блок, а вторият блок ще бъде извършен година по-късно, допълват от ZAT.
До момента централата работи с руска система, която обаче е само за руско ядрено гориво.
Когато сменяш горивото от руско на американско, трябва да има нова система, която да може да работи и върху американско ядрено гориво“, обясни за Economic.bg Йордан Йорданов, бивш директор на ядрената централа и експерт в областта.
Той коментира, че новата чешка система ще може да работи и с руско, и с американско ядрено гориво.
Една от най-важните функции на Системата за управление и защита на реактора е аварийната защита на реактора, както и аварийното спиране (заглушаване) на верижната реакция.
Това е поредната атомна електроцентрала в Европа, която ще се управлява от система, разработена и произведена в Příbram. В момента това е една от най-модерните системи за управление в областта на ядрената енергия на пазара, отговаряща на най-взискателните условия за безопасност според изискванията на европейските регулаторни органи“, казва Иво Тичи, член на Борда на директорите на ZAT.
По думите му АЕЦ „Козлодуй“ е последното място в ЕС, където чешката система за управление все още не е внедрена в електроцентрали с реактори тип ВВЕР.
В края на 2022 г. централата сключи десетгодишен договор за доставка на свежо ядрено гориво с американската компания Westinghouse. Очакванията са първото снабдяване да бъде факт през 2024 г., когато изтича договорът на централата с руската „Росатом“.
Според Йорданов обаче не е правилен начинът, по който се планира смяната на руското гориво с американско в V блок и може да има проблеми с работата на реактора. Според него това не трябва да става постепенно и със смесване на двата вида горива, а трябва да се извади цялото руско гориво от реактора и да се постави само американско.
По думите му, ако в АЕЦ "Козлодуй" направят "грешката" да смесят двата вида гориво в 5-ти реактор, при всички случаи ще се появят проблеми и защитниците на руското гориво ще се възползват от момента.