Чешко студио спечели конкурса за пешеходен мост в Южния парк (снимки)
Съоръжението ще е дълго 600 м и ще преминава над ул. „Бяла Черква“

© ECONOMIC.BG / БТА
Чешко архитектурно студио „Боеле“ спечели организирания от Столична община конкурс за проектиране на пешеходен мост, който да свърже втора и трета част на Южния парк откъм жк. Иван Вазов и да премине над трафика по ул. „Бяла Черква“. Резултатите от надпреварата бяха обявени днес, като на второ и трето място са класирани съответно: „Мио дизайн“ ООД, представлявано от арх. Орлин Давчев, и „Андонов и синове дизайн“ ООД, представлявано от арх. Андон Андонов.
С изграждането на новата мостова конструкция и прилежащите зони на практика ще завърши сливането на трите зони: Южен парк – първа част (пространството около НДК), Южен парк – втора част и Южен парк – трета част в едно непрекъснато и мащабно парково пространство.
Пространството, през което ще преминава мостът
Галерията с изображения на бъдещото съоръжение може да видите тук.
Конкурсът стартира през юли. Съгласно регламента освен предвидената награда от 20 000 лв. победителят получава и покана за изготвяне на инвестиционен проект. Класираните на второ и трето място получават съответно по 15 000 лв. и 10 000 лв. паричен приз.
Проектът на победителя предполага изграждането на мостова конструкция с дължина около 600 м и широчина около 10 м. Височината на моста ще достига до 7.5 метра. Съоръжението ще започна в близост до басейн „Спартак“, като започва бавно да се изкачва нагоре, веднага щом срещне за Перловската река. След това структурата се преплита с реката, като това пресичане е почти перпендикулярно, изискващо най-краткия размах, необходим за премостването ѝ. Същият принцип ще се използва и над улица „Бяла черква“. Южно от нея мостът се разклонява в две посоки – основното направление е към зона Южен парк II, западно от Перловска река, най-посещаваната част от парка, където се очаква най-големият пешеходен поток. Вторичният ръкав не пресича водоема и продължава на юг, предлагайки връзка с жилищната зона и с парка малко по-надолу.
Главният архитект на София Здравко Здравков обясни, че строежът може да започне в края на 2023 г. или през 2024 г. Преди това трябва да се направи подробен устройствен план, а победителят в конкурса да изготви технически проект. Също така за реализацията на идеята Столична община ще трябва да изкупи частен имот.
От визуализациите на проектите, класирани на второ и трето място, става ясно, че те предполагат по-късо мостово съоръжение с възможност за изграждане на стълби, по които да се слиза от него в няколко части. Третият в надпреварата дори предвижда мостът да е закрит, което също би било от по-голямо удобство за пешеходците. Съоръжението на победителя в конкурса е открито и не предполага възможност за слизане или качване от различни точки в парковото пространство.
Проектите са разгледани и оценени от международно жури в състав: арх. Йеспер Дал - ръководител на градоустройствения отдел на община Фредериксберг, Дания, арх. Милутин Фолич – бивш главен архитект и урбанист на град Белград, арх. Ресул Емра Шахан – председател на Истанбулската агенция за планиране и председател на борда на директорите на BİMTAŞ, арх. Васил Василев – представител на Камарата на архитектите в България, арх. Лидия Лазарова – представител на Съюза на архитектите в България, проф. д-р инж. Дарина Нитова – представител на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, проф. д-р инж. Георги Линков – представител на Камарата на строителите в България, арх. Ивайло Петков – председател на Постоянната комисия по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, доц. д-р арх. Ясен Кьосев – представител на Университета по архитектура, строителство и геодезия, арх. Владимир Владов – главен архитект на район „Триадица“ – СО, Мария Механджиева – главен юрисконсулт в Столична община, направление „Архитектура и градоустройство“.
Повече за конкурса може да прочетете на специално създадения сайт, а проектите на класираните три студиа може да видите тук.