Четири държави се разбраха за внос на азерска енергия
Проектът за прокарване на подводен кабел през Черно море има подкрепата и на ЕС

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Лидерите на Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария подписаха в събота споразумение за прокарването на подводен електрически кабел през Черно море за пренос на зелена азерска енергия до Европа, съобщава Reuters.
Европейският съюз подкрепя проекта с акцент върху усилията за диверсификация на енергийните ресурси на Русия на фона на войната в Украйна. Споразумението предвижда 1100 км електрически кабел от 1000 MW да мине през Черно море, за да свърже Азербайджан и Румъния.
„Предвид настоящия контекст на сигурността, белязан от военната агресия срещу Украйна, трябва да си сътрудничим по-добре и да покажем повече солидарност, за да смекчим общите предизвикателства“, каза румънският президент Клаус Йоханис на срещата, на която присъства и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Нашето енергийно сътрудничество отговаря на стратегически импулс. Това ще повиши енергийната ни устойчивост и ще осигури диверсификация на доставките и транспортните маршрути. Той се ръководи от пазара предвид увеличеното търсене на енергия в Европа“, каза Йоханис.
Фон дер Лайен каза на срещата, че стратегията на ЕС да загърби руските изкопаеми горива и да диверсифицира към това, което тя нарече „надеждни енергийни партньори“, работи. Тя каза, че ЕС е готов да предостави финансова подкрепа за проекта в очакване на резултатите от проучването за осъществимост.
За да интегрираме нарастващ дял от възобновяеми енергийни източници, ние наистина се нуждаем от по-силни електрически връзки. Ето защо черноморският енергиен кабел между Румъния, Грузия и Азербайджан е толкова важен“, каза фон дер Лайен.
„Това ще помогне за укрепване на нашата сигурност на доставките чрез пренасяне на електроенергия от възобновяеми източници в ЕС през Румъния и през Унгария.“
Фон дер Лайен каза, че черноморският кабел може да превърне Грузия в електрически хъб и да я интегрира във вътрешния енергиен пазар на ЕС, като същевременно може да помогне за започване на възстановяването на енергийната система на Украйна и реконструкцията на страната.