Чужденците вече могат да кандидатстват за българска Стартъп виза
Идеята на инструмента е да превърне страната в притегателен център за иновативни бизнеси, развиващи продукти с висока добавена стойност

Снимка: Depositphotos
Чуждестранни предприемачи от трети страни вече могат да кандидатстват за издаване на българска Стартъп виза. След като в началото на този месец Министерският съвет одобри специална наредба за това, сега тя бе публикувана в Държавен вестник. Насърчителната мярка е насочена към високотехнологични и иновативни компании.
Стартъп визи за високотехнологични и иновативни проекти ще се издават от Министерството на иновациите и растежа. Те бяха вкарани в Закона за българското гражданство като част от задължителните реформи, които България трябва да направи, за да получи средствата по Плана за възстановяване и устойчивост.
Визата ще даде възможност на чужди граждани да стартират иновативни бизнеси, използващи високи технологии и развиващи научно-изследователска и развойна дейност. Издаването на такава обаче няма да е достатъчно за гражданин на трета страна (извън ЕС) да получи разрешително за продължително пребиваване. Със сигурност обаче ще го улесни и ускори.
Целта е да се привлекат повече чуждестранни капитали – финансови, човешки и ноу-хау, така че България да се превърне в притегателен център за фирми, развиващи продукти и услуги с висока добавена стойност. Подобни законодателни процедури отдавна вече има в страни като Нидерландия, Франция, Естония, Финландия, Дания, Великобритания, Ирландия и др.
За въвеждането на Стартъп виза от BESCO настояват отдавна, а сега нормативната уредба бе разработена с тяхна помощ. Благодарение на Българската стартъп асоциация например бяха смекчени критериите за издаване на такава. Пак по тяхна препоръка кандидатстването ще става онлайн и ще има форма на английски език.
Кандидатурите на компаниите ще се оценяват от новосъздаден Експертен съвет към МИИ, в който ще могат да участват представители на Министерството на образованието и науката, Патентното ведомство, академичната общност, Българската академия на науките, браншови организации, професионални и други организации на бизнеса. Задължително ще се отправя покана и за двама представители на юридически лица с нестопанска цел, обединяващи и имащи пряко отношение към стартъп компаниите и фондовете за дялово и рисково инвестиране.
Предстои да стане ясно как българската държава ще популяризира Стартъп визата сред потенциалните предприемачи в чужбина, както и към държави ще таргетира посланията си.