Вариантът „Мю“ притеснява Европейската агенция по лекарствата
Повечето мутации на вируса могат да повлияят на разпространението му, тежестта на заболяването и резистентност към ваксини

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Последният открит вариант на коронавируса, наречен от Световната здравна организация с гръцката буква "Мю", притеснява Европейската агенция по лекарствата (EMA). Все още обаче няма индикации, че мутацията може да задмине доминиращия щам "Делта", информира AFP.
За първи път тя бе идентифицирана в Колумбия през януари тази година и е известен научно като B.1.621. По-рано тази година той бе класифициран от СЗО като "вариант, предизвикващ интерес".
EMA, макар и фокусирана главно върху силно заразния вариант "Делта", "разглежда и други мутации, които може да се разпространяват, като "Ламбда" (идентифициран в Перу) и по-наскоро "Мю", отбеляза шефът на ваксинната стратегия в ЕМА Марко Кавалери по време на пресконференция.
"Мю" е потенциално по-обезпокоителен заради потенциалното повишено имунно бягство, което може да покаже", изтъкна той.
Базираният в Амстердам регулатор, който проверява лекарствата за 27-членния ЕС, ще обсъди с разработчиците на ваксини ефективността на настоящите препарати при справянето с варианта "Мю".
Трябва обаче да кажа, че все още нямаме данни, които да показват, че вариантът "Мю" се разпространява толкова много и дали ще има някакъв шанс да изпревари варианта "Делта" като доминиращ щам", поясни Кавалери.
Всички вируси, включително SARS-CoV-2, който причинява COVID-19, мутират с течение на времето. Повечето изменения имат малък или никакъв ефект, но някои могат да повлияят на свойствата на вирусите, включително колко лесно се разпространяват, тежестта на заболяването, което причиняват, и тяхната резистентност към ваксини.
Понастоящем СЗО идентифицира четири обезпокоителни варианта на COVID-19, включително "Алфа", който присъства в 193 страни, и "Делта", присъстващ в 170 страни.
Ще бъдат наблюдавани пет варианта, включително "Мю". СЗО заяви, че разпространението му в световен мащаб е спаднало под 0.1% сред секвенираните случаи. В Колумбия обаче той е на 39%.