Crédit Agricole глобена с 900 млн. долара
Банката е нарушавала наложените на Иран и Судан санкции

Френският банков гигант Crédit Agricole може да бъде глобен с 900 млн. долара за нарушаване на санкциите, наложени на Иран и Судан от САЩ. Вашингтон обвинява банката в осъществяването на парични преводи по ирански и судански сметки чрез филиали на Crédit Agricole на територията на САЩ.
Понастоящем текат преговори, като е възможно през следващите няколко седмици да бъде постигнато споразумение и глобата бъде чувствително намалена, съобщава Financial Times.
Според други източници обаче, сумата може и да скочи, достигайки и дори надхвърляйки 1 млрд. долара. През август от Crédit Agricole съобщиха, че са „в напреднали преговори” с Вашингтон по повод обвиненията за транзакции, осъществени в периода 2003-2008 г. в нарушение на санкциите срещу Иран и Судан.
Тогава от банката заделиха допълнително 350 млн. евро за урегулиране на ситуацията. Като цяло, от Crédit Agricole са предвидили 1,6 млрд. евро за разходи за извънсъдебни споразумения, като обаче не е ясно каква част от сумата е предвидена за плащането на глобата, наложена от САЩ.
Дори и да е в размер на 1 млрд. долара, глобата би била далеч от рекордните 8,9 млрд. долара, които BNP Paribas бе принудена да плати през миналата година, когато бе уличена в обработването на транзакции за повече от 30 млрд. долара за групи в Судан, Иран и Куба в периода 2002-2012 г.
Колосалната глоба, наложена на BNP Paribas предизвика сериозни критики в Европа, насочени към дългата ръка на американското правосъдие, а правителството в Париж дори се намеси с искане за „справедливо третиране” на най-голямата френска банка.
Разликата в размера на глобите на двете банки се дължи на факта, че обемите, обработвани нерегламентирано от Crédit Agricole, са значително по-малки от тези на BNP и тя по-бързо се е съгласила на сътрудничество с властите.