Държим на партньорството с общините
Вестник \"KMETA.bg\" стана на една година
Боян Томов, издател на вестник \"KMETA.bg\":

Единственото у нас месечно печатно издание, посветено на местната власт - вестник "KMETA.bg", навършва една година. Тиражът на изданието се увеличава всеки месец заради нарастващия интерес, а разпространението му става все по-широко.
Публикуваме обръщение по случай годишнината на вестника от издателя на "KMETA.bg" Боян Томов:
"Когато преди година издадохме първия брой на вестник „KMETA.bg“, ни обявиха за луди.
Вие не знаете ли, че хартиеният вестник е мъртъв? Че мишката изяде книжката и вече никой не търси такива издания?
Както обикновено свестните у нас ни мислят за луди.
365 дни и 8760 часа същите луди глави не само не са мъртви, а издават своя 12-и брой. Трудно, с денонощни усилия, с постоянни борби с рекламодатели, разпространители и с много помощ от приятели навършваме една година.
Само да припомня - за толкова време могат да се сменят 3 правителства, да се изберат 265 кметове или пък да проходи едно дете.
Често ни питат в последните дни дали ще отпразнуваме годишнината.
Отговорът ми е: Няма. Защото всяка годишнина напомня за нещо тленно. Когато създавах вестник „Кмета.бг“, винаги съм мислел за нещо трайно и дълго.
Защото българските общини имат правото на своя вестник.
Защото българските кметове имат правото на своя глас, а техните избиратели – задължението да следят какво градоначалниците правят за тях.
Защото бъдещите поколения трябва да има къде да прочетат за това, кой е променил към добро или лошо техния град.
Затова, докато другите търсят жълтата сензация, ние не жалим страниците си за добрите новини. За онези примери, които вдъхновяват, променят нашите градове и показват лицето на онази България, за която се борим толкова години.
За нас кмет не означава мошеник. Така успяхме да се утвърдим като изданието на българските общини, онзи тънък глас, който трябва да ни напомня, че София не е центърът на мирозданието, а жълтите павета не са онзи Йерусалим, от който се управлява цялата страна.
Стотици са примерите, в които сме помогнали на кметовете да покажат и да развият своите идеи. Когато се е налагало, сме водили битки, рамо до рамо с тях, с държавната администрация. Събирали сме на една маса министри, градоначалници, представители на държавни институции и сме решавали конкретни проблеми.
Затова сега ни се доверяват над 150 000 читатели и стотици български кметове, които вярват, че това е техният вестник.
Този, който няма да ги подведе, но няма и да им прости, когато стъпят накриво.
Във времената, когато вестниците се самоизяждат, а печатното слово изглежда обречено, ми се иска да завърша с думите на един легендарен журналист - Любен Каравелов:
„Както на животните е нужен въздух, на рибите – вода, на човека е нужна свобода“.
Демокрацията не може без две неща – свободна държава и свободни медии.
Първото не можем да постигнем сами, тъй като зависи от всички нас като общество.
За второто обаче мога да обещая, че вестник „Кмета.бг“ ще продължи да бъде територия на свободно слово, терен, на който ще оценяваме най-достойните примери в управлението на българските общини.
Поклон пред българските кметове!
Поклон и пред теб, читателю!
За да ни има, за да бъдем, за да успяваме заедно всеки ден по трудния път към върха."