Депутатите поправиха „грешка“, която можеше да фалира „Булгартрансгаз“
Отговорността за трудно събираемата такса от транзит на руския газ е прехвърлена от „Булгартрансгаз“ върху НАП и митниците

Снимка: БТА
Депутатите прехвърлиха отговорността за събиране на извънредната такса върху преноса на руски газ през България от „Булгартрансгаз“ върху НАП и Агенция „Митници“. Това стана със спешна поправка в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия. А спешността е заради настъпилата дата на първото плащане.
Досега в текстовете беше записано, че таксата от 20 лв./MWh се дължи от операторите на газопреносните и газоразпределителните мрежи, т.е. държавното дружество „Булгартрансгаз“. И то беше задължено да преведе парите на бюджета, независимо дали руската "Газпром" му ги е превело, или не.
С приетите днес промени парите ще се дължат от самите вносители на природния газ и ползвателите на мрежата, а вноските ще се събират от НАП и Агенция „Митници“. Събираемостта им обаче остава под въпрос, смятат голяма част от депутатите.
Корекцията на грешката, която имаше потенциала да фалира „Булгартрансгаз“, тъй като компанията беше длъжна да плаща по 6 млн. лв. на ден, беше внесена от депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Радослав Рибарски, Васил Стефанов и Ивайло Мирчев. Тя беше подкрепена с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ, ДПС и „Има такъв народ“. Против и въздържали се бяха проруските партии „Възраждане“ и БСП.
Променя се и срокът, в който операторът предоставя на митниците данни за внесени и транитирани количества руски газ - от 10-о на 5-о число всеки месец.
ГЕРБ не са против вноската, а се съмняват в това дали ще бъде платена.
Аз смятам, че тези 2.4 млрд. лв. няма да бъдат събрани, те са по-скоро цел на финансовия министър да надуе своите приходи, за да може да има повече разходи“, каза Александър Ненков от ГЕРБ.
Според него няма отговор на въпроса как ще се гарантира, че Агенция „Митници“ и НАП ще съберат тези пари от „Газпром“ и кой ще понесе отговорността, ако тези пари не влязат в държавния бюджет.
Оказва се, че и на най-високо държавно ниво няма информация, дали руската страна си е платила на 14 ноември.
До момента аз не знам да има постъпления, но това са въпроси към финансовия министър", коментира премиерът Николай Денков на брифинг за журналисти.
Опозицията критикува таксата и заради недоволството на Сърбия и Унгария, които ще са засегнати от нея, и заплашват страната ни със съд.
Приемането на поправката в закона се случва ден, след като трябваше да дойдат и първите постъпления от "Газпром" по новата такса. Засега обаче няма информация дали руската компания е платила.