Депутатите се забързаха със забраната на хазартната реклама
Окончателното ѝ приемане ще бъде поредното предизборно решение на парламента в последните две седмици

© ECONOMIC.BG / БТА
Единодушно депутатите забраниха на първо четене хазартната реклама в медиите. Окончателните промени в Закона за хазарта ще бъдат гласувани на извънредно заседание във вторник, 30 април, по предложение на ГЕРБ и ДПС. Това ще бъде и последното заседание на парламента преди поредните предсрочни избори в България – около месец преди вота.
Окончателното приемане на законопроекта ще бъде поредното предизборно решение на парламента в последните едва две седмици, като например великденските добавки към пенсиите, рязкото вдигане на заплатите в армията, парите за „Мини Марица Изток“ и отлагането частичната либерализация на пазара на ток.
Забраната на хазартната реклама в медиите (телевизии, радиа, вестници, сайтове и т.н.) се случва в рамките само на около една седмица. Законопроектът бе входиран от ГЕРБ и ДПС в Народното събрание на 24 април, а окончателното гласуване е предвидено за 30 април, или с други думи – по възможно най-бързата писта.
В момента хазартната реклама също е забранена, но законодателят е оставил вратичка, която се използва активно от операторите, и реално медиите са залети с хазартна реклама. Не могат да се рекламират печалби и победители, но пък могат да се използват обществено познати лица и послания за бонуси.
Пълната забрана на хазартната реклама обаче ще лиши телевизиите и други онлайн медии от приходи от игралната индустрия в размер на около 170 млн. лв. Очаквано Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори не са съгласни и посочват, че
лишаването на част от медийната индустрия от рекламни приходи ще има пряк резултат върху достъпа на българската аудитория до качествено публицистично медийно съдържание“.
Те допълват, че е нужна по-детайлна регулация на хазартните съобщения вместо пълна забрана. На това мнение е и Българската асоциация на хазартните дейности. Те предлагат да бъде забранена рекламата на бонуси, излъчването на хазартни реклами да не бъде в прайм тайм, с изключение на излъчване на спортни събития и други.
По време на дискусиите в парламента също бе отправена идеята вместо да се забранява цялостната хазартна реклама, да се разшири регулацията и да се забрани и агресивната реклама на бонуси.
Ако една дейност ще е разрешена, тя може да е регулирана, но трябва да ѝ позволиш да работи, но ако ще я регулираш твърде много, по-добре да я забраниш, на практика заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев, който е сред вносителите на забраната.
С поправките на ГЕРБ и ДПС се разрешава само реклама по билбордове, но на минимум 100 м далеч от училища. По време на разискванията в парламента бяха направени заявки прагът да се увеличи на 300 или 500 м и в т.ч. да влизат и висши учебни заведения.
Ще насочим този много голям финансов ресурс (бел. р. – от медиите) към билбордове и имам притеснение, че ще унищожим градската среда“, заявиха от „Възраждане“.
Рекламата ще може да бъде поставена и върху фасадата на обект за организиране на хазартни игри, върху спортна екипировка, спортни съоръжения, спортни зали, стадиони и басейни, материали или продукти на спортни федерации, клубове и сдружения и организации.
Предвижда се санкция от 30 до 50 хил. лв. за организатор на хазартни игри, който нарушава забраната, а за лицата, които публикуват, излъчват, или разпространяват рекламата – от 10 до 30 хил. лв.
С промените се предвижда още забрана за отваряне на казина в малките населени места с под 5000 жители, като изключения са единствено курортите и населените места близо до гранично-пропускателни пунктове. По данни на НСИ това би засегнало няколкото десетки най-малки населени места.
Сравнително малък град като Раднево, с 16 хил. жители по данни на НСИ и по-високи заплати заради минната дейност в региона, например има 5 казина и поправките в закона няма да променят това.
Предвижда се и промяна в разпределението на средствата, събирани от вноските за социално отговорно поведение. Предвидено е 50% от тези пари да бъде за Министерството на здравеопазването, като ще се използват за лечение на зависимости от хазарт.
Като аргумент за поправките депутатът от ДПС Йордан Цонев посочи, че законопроектът на практика е разработван от миналата година с Министерството на финансите. Една част от него с промени в таксите на хазартните доставчици бе приета със Закона за държавния бюджет за 2024,
но в политическата турбуленция не успяхме да намерим време да внесем останалата част от законопроекта“.