Депутатите задължиха служебния кабинет да внесе 15 законопроекта по Плана
Промените трябва да бъдат приети окончателно до края на годината, за да получи България втория транш

Томислав Дончев и Десислава Атанасова са сред вносителите на проекта на решение
Снимка: БТА
С почти пълно мнозинство депутатите приеха решение, с което задължават служебния кабинет да внесе в Народното събрание проекти на всички нормативни промени, които са нужни на страната, за да бъде отключен и вторият транш по Плана за възстановяване и устойчивост. Общо до края на годината депутатите трябва да променят 17 закона и да направят един нов, за да отговорят на заложените реформи в Плана. От началото на седмицата правителството на Румен Радев вече внесе два проекта за законодателни промени и един напълно нов.
Предложението бе внесено от ГЕРБ, като против него гласуваха единствено от „Възраждане“, а от „Демократична България“ се въздържаха.
Според днешното решение парламентът дава на служебния кабинет „срок от седем дни, при спазване на законовите изисквания“ да внесе в Народното събрание необходимите законопроекти.
Дебатът по точката на моменти много се отдалечаваше от европейския инструмент, който имаше за цел да вдигне икономиката на Европейския съюз на крака след пандемията.
Въпросните законодателни промени ще отключат 1.4 млрд. лв. за българската икономика.
Справка на Economic.bg в уебстраницата на Народното събрание показва, че всъщност от началото на седмицата служебният кабинет е внесъл 15 законопроекта, като само три от тях са свързани с второто плащане по Плана – промени в Търговския закон, Закона за съдебната власт и проекта за нов закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
Общо за второто плащане е нужно да бъдат променени 19 закона, като един от тях – Законът за насърчаване на заетостта – вече бе променен от предишния кабинет.
Освен трите вече внесени законопроекта, служебният кабинет на свои заседания е одобрил и още няколко, свързани с второто плащане. Те се отнасят до промените в Закона за електронното управление и Наказателния кодекс. Очакванията са на своето заседание днес кабинетът на служебния премиер Гълъб Донев да одобри и промени в Закона за обществените поръчки, както и в Закона за кадастъра и имотния регистър и Закона за медиацията.
Останалите закони, които трябва да бъдат променени, са за енергетиката, за водите, за концесиите, за биологичното разнообразие, за правната помощ, за антикорупционната реформа, за личния фалит, за етажната собственост, за енергията от възобновяеми източници и за пощенските услуги.
Справка на Economic.bg в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН) показва, че до края на годината на България ѝ остава над 90% от работата, която трябва да свърши по Плана за второто плащане, като изпълнените цели за второто плащане са едва 4, а оставащите – 62.
Припомняме, че още с встъпването в длъжност на служебния кабинет президентът Румен Радев му даде за основна задача подготовката на нужните законодателни промени за втория транш по Плана.
За всички законодателни промени новите депутати имат по-малко от 70 дни, което означава, че за да ги извършат парламентът не може да бъде разпуснат до края на годината и освен това ще се наложи свикването на не едно извънредно заседание.
Приетото решение днес създава и известен парадокс, тъй като е факт още преди да са съставени постоянните комисии в парламента, а който и да било закон не може да бъде променян без преди това да бъде разгледан в ресорна комисия.
Освен с внасянето на законите решението задължава и вицепремиерът по европейските въпроси Атанас Пеканов да представи в парламента „обхватен анализ на риска по Плана“.