Джон Кенеди: амбиция, болка, живот на обороти
Най-младият президент на САЩ страда от различни заболявания, които обаче не го спират да постигне всички свои цели

© ECONOMIC.BG / Unsplash
59 години след убийството, Джон Кенеди продължава да е интересен за хроникьори, историци и пресата. Най-младият президент на САЩ страда от различни болести почти през целия си живот. Това го принуждава да взима до осем различни лекарства на ден, включително обезболяващи, сънотворни и стимуланти.
Особено тежки са последните осем години от живота му. Данните са на американския историк Робърт Далик, който получава достъп до документи, даващи подробна информация какви медикаменти е взимал 35-ият президент на САЩ.
Инжекции преди всяка публична изява
Далик и лекарят Джефри Келман стигат до извода, че Кенеди страда от остри хронични заболявания, предизвикани от остеопороза, засегнала гърба му. За да приглуши болката, президентът приема всеки ден медикаменти на основата на кодеин, демерол и метадон. Преди публични изяви лекарите му поставят по 7 – 8 обезболяващи инжекции. Болките са толкова силни, че той не е в състояние да си обуе сам чорап или обувка на левия крак.
Президентът страда също така от колит, цистит и Адисонова болест, която води до хормонална недостатъчност и се проявява в лоша работа на бъбреците.
През годините на неговото управление за здравословните проблеми на Кенеди се знае само, че получава пристъпи на радикулит. Документите, попаднали в ръцете на Далик, обаче показват, че по време на Карибската криза през 1962 г., освен обезболяващи, президентът трябва да приема стимуланти, лекарства срещу безсъние, както и хидрокортизон и тестостерон.
Болки от ранно детство
Като малък Джон е болнаво дете. Роден е с дефект в гръбначния стълб и още в ранна възраст изпитва болки в гърба, заради което трябва да носи корсет. Тъй като левият му крак е по-къс, цял живот носи обувки по поръчка. Семейство Кенеди пази в дълбока тайна тези заболявания до последно, за да не бъдат обект на изнудвания и злоупотреби.
Джон завършва Харвард, а през Втората световна война като флотски офицер проявява истински героизъм. Торпедният катер под негово командване е ударен от японски миноносец близо до Соломоновите острови. Двама моряци загиват, а Кенеди и още 10 души плуват 15 часа до най-близкия бряг. Всички вестници публикуват снимки на Джон в офицерска униформа и репортажи за неговия героизъм. Какво по-добро начало на политическа кариера?
Живот на бързи обороти
Публична тайна е, че Кенеди е обаятелен и ненаситен в плътските удоволствия. Живее на бързи обороти, опитва се да получи всичко от живота, може би защото болестите стесняват постоянно перспективите пред него.
На 31-годишна възраст Кенеди получава внезапна криза – температурата му се вдига рязко, кръвното му спада, започва да повръща, има силни болки в корема. Лекарите поставят диагноза – болестта на Адисон.
Не е изключено тя да се е развила много преди да бъде поставена диагнозата. Още от детството си Джон страда от силни алергии: от прах, кучета и коне. Често има алергична хрема, зачервявания по кожата, възпаления на лимфните жлези. Периодично получава астматични пристъпи и стомашни разстройства. Въпреки отличния апетит, на младини Кенеди е много слаб. Характерни симптоми на адисоновата болест са хронична умора и загуба на тегло.
Лекари му дават година живот
След като е диагностициран, лекарите дават на Кенеди не повече от година живот. При болестта на Адисон се нарушава функцията на надбъбречните жлези, а по онова време този процес се смята за необратим. Надбъбречните жлези постепенно се разрушават, имунната система отслабва до такава степен, че пациентът става беззащитен пред всяка инфекция.
Кенеди решава да се бори. И съдбата му се усмихва отново: започват да лекуват успешно болестта на Адисон с дезоксикортикостерон ацетат (гранулите на Док).
Препаратът се имплантирал във вид на гранули в мускулите на бедрото и гърба, а гранулите се сменяли на всеки 2 – 3 месеца. Все пак през 50-те години диагнозата адисонова болест означава обреченост. Тя можела да постави кръст на политическата кариера на бъдещия президент и затова била пазена в тайна. Цялата медицинска документация на Джон била строго засекретена.
Баща му Джоузеф Кенеди купува цели партиди от рядкото лекарство и ги съхранява в сейфовете на различни банки, за да може синът му да има на разположение препарата по време на обиколките си в страната. Скоро започва производството на хидрокортизон, който се прилага заедно с гранулите на Док. Кенеди се чувства здрав и изпълнен с енергия. Благодарение на хормоналната терапия наддава на тегло и става още по-привлекателен.
Безсънни нощи заради болките
Следващият етап в политическата кариера на Джон Кенеди е сенаторското място. По време на обиколките на всички градове на Масачузетс обаче болките в гърба се връщат и той ги облекчава с горещи вани. Налага му се да прибягва до помощта на секретарката си, защото не може да се наведе да вдигне падналата от бюрото му писалка. Ползва патерици, когато е сам в кабинета си и ги прибира при посещения. По цели нощи не може да заспи от болки.
Лекарите му предлагат операция, но шансовете да я преживее са 50 на 50. Освен това възстановяването е трудно заради адисоновата болест, която намалява устойчивостта на организма към инфекции. Близките на Кенеди се опитват да го разубедят, но той решава, че предпочита смъртта пред живота с патерици.
Операцията, по време на която имплантират в гърба му сребърна пластинка, продължава 3 часа. В архива на Американската медицинска асоциация операцията е описана като „Случай № 3: пациент с недостатъчна функция на надбъбречните жлези вследствие на болестта на Адисон е опериран по негово настояване“.
Грижите на Джаки
Минава време без забележимо подобрение. Всяка сутрин Жаклин Кенеди обработва гнойната рана на гърба на съпруга си. Той понася болката с усмивка и никога не пропуска да се пошегува по разни поводи – дали с болничните порядки, или със собственото си страдание.
След няколко месеца Кенеди се решава на втора операция. Този път сменят сребърната пластинка с костен трансплант и той се избавя от болките, макар и не напълно. Джон се завръща в Сената в добро здраве.
Когато характерът срещне амбицията
Болестта на Джон не успява да попречи на нито една негова амбиция. Той става най-младият президент в историята на САЩ, раждат му се син и дъщеря, има афера с Мерилин Монро... До изстрела в Далас на 22 ноември 1963 г. С трагичната си гибел Кенеди остава в историята като победител. Несъмнено е притежавал забележителна воля, характер и амбиция!