Днес се ражда новата Испания
Вчерашните избори сложиха край на двупартийната система в страната

Според резултатите от парламентарните избори в Испания вчера, се получава уникална за страната политическа ситуация. Управляващата Народна партия, водена от министър-председателя Мариано Рахой зае първото място, но няма да може да сформира самостоятелно правителство.
Наказана за политиката си на икономии и за корупцията в страната, където всеки пети човек в активна възраст е безработен, НП изгуби абсолютното си мнозинство и сега разполага с 63 места по-малко, отколкото през 2011 г., като с това бележи най-слабия си резултат от 1993 г. насам, отбелязва АФП.
Изключително успешна се оказа третата политическа сила, която се появи наскоро - лявата „Подемос”. Политическата сила от новото поколение, водена от харизматичния лидер Пабло Иглесиас взе 69 места в испанския парламент. Именно в неговите ръце сега е ключът към бъдещето на управляващата коалиция. Партията се появи в резултат на недоволството от икономическата политика на испанското правителство и умората от традиционни политици.
Другата сравнително нова партия - "Сиудаданос" се представи не толкова добре, колкото се очакваше и спечели 40 места (13,93% от гласовете). Въпреки това, този резултат се счита категоричен успех от партията.
Както се очакваше, неделните избори в Испания показаха, че двупартийната система на страната е напълно в миналото. През ноември 2011 г. Народната партия спечели 186 места в парламента, което й позволява да състави правителство сама. Създаването на кабинета никога преди не е било проблем. Сега, въпреки че преброяването на гласовете приключи, резултатите от тях ще станат ясни по-късно - след преговорите за коалиция.
Нова политическа епоха започва в Испания. Тя няма еквивалент в демократичната история на страната. Двупартийната система, която продължи близо четири десетилетия, върви към своя край, пише в. "Мундо".
Премиерът Мариано Рахой обеща след изборите да се опита да състави правителство. Теоретично, коалиционен партньор ще бъде партията на "гражданите". Въпреки това, дори преди изборите, нейният лидер Алберто Ривера отхвърли тази възможност, като обясни: ". Ние стигнахме толкова далеч, не за да оставаме същите."
Сега предстои решаването на истинско судоку, тъй като нито левият, нито десният блок имат абсолютно мнозинство. НП заедно със "Сиудаданос" има 163 места, а за абсолютно мнозинство са нужни 176. Блок на социалистите и "Подемос" би осигурил общо 159 места.
Друг вариант - една "голяма коалиция" на двамата съперници - "популисти" и социалистите. Това ще им даде 213 места в Конгреса на депутатите. Но дали такава коалиция ще оцелее в испанска среда е трудно да се каже. Дори първата стъпка – съгласуване за кандидатурата на нов министър-председател - ще бъде изключително трудно да се направи.
В тази ситуация, позицията на „Подемос” ще има голямо значение. След обобщаването на резултатите Пабло Иглесиас не можа да скрие радостта си. "Испания започва нов етап в своето политическо развитие"- каза той. В същото време, Иглесиас направи конкретно предложение, изпълнението на което ще преследва: според него, е необходимо да се реформира конституцията, което ще позволи на гражданите да изразяват вот на недоверие към правителството, ако то не извършва предизборната си програма.
Друга възможна конфигурация е трипартиен съюз между "Подемос", "Сиудаданос" и социалистите (общо 199 места) за налагане на промяна в управлението, но този сценарий е сложен.
Остава подкрепата на малките регионални сепаратисти формации от Каталуния, Страната на баските и Канарските острови, които биха могли да помогнат на евентуален ляв блок да достигне нужния брой места, отбелязва АФП.
Времето за преговори между испанските политици не е толкова много. Официалното преброяването на гласовете на изборите ще приключи на 23 декември. A на 13 януари ще се проведе първата подготвителна сесия на новия парламент. Формално, парламентът може да започне работа в края на януари, а след това, да се реши кой ще бъде новият министър-председател на Испания.